ارتباط ویتامینD و افسردگی در زنان

به گفته محققان وضعیت هورمونی بدن می‌تواند 21 درصد زنانی را که در سنین باروری قرار دارند تحت تاثیر قرار دهد و این امر می‌تواند با طیف گسترده‌ای از عوارض مرتبط با باروری، متابولیسم بدن و وضعیت روحی و روانی در ارتباط باشد. افسردگی، اضطراب و التهاب از جمله عوارض جانبی شایعی هستند که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS) دچار آن می‌شوند. التهاب می‌تواند روی خلق و خو اثر بگذارد. مطالعات نشان داده‌اند که کمبود ویتامین D با اختلالات خلق و خو و التهاب در جمعیت عمومی مرتبط است. اما این ارتباط در زنان مبتلا به PCOS بررسی نشده است.

در مطالعه‌ای که نتایج آن منتشر شده محققان ارتباط بین سطوح ویتامین D (25 هیدروکسی ویتامین D) و PCOS را، همچنین برای اولین بار برهمکنش بین ویتامین D، التهاب و اختلالات خلقی را در زنان مبتلا به PCOS مورد بررسی قرار دادند.

در این مطالعه مقطعی از بین زنان مبتلا به اضافه وزن یا چاقی که در سنین قبل از یائسگی قرار داشتند، 50 زن مبتلا به PCOS و 23 زن غیرمبتلا مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که PCOS به تنهایی با کمبود ویتامین D مرتبط نیست اما سطوح پایین ویتامین D معمولا در زنان مبتلا به اضافه وزن مشاهده می‌شود. صرف‌نظر از وجود یا عدم وجود PCOS، سطوح ویتامین D با افسردگی و التهاب در زنان مبتلا به اضافه وزن مرتبط بود. همچنین مشاهده شد که کمبود ویتامین D به طور کلی در زنان شایع بوده و هیچ تفاوتی بین میزان ویتامین D در زنان مبتلا به PCOS و زنان غیرمبتلا وجود ندارد.

محققان معتقدند که یافته‌های این مطالعه از انجام مطالعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی با مکمل ویتامین D به خصوص در زنان مبتلا به PCOS حمایت می کند.
نکته عملی: توجه به وضعیت ویتامین D بدن و در صورت لزوم مصرف مکمل ویتامین D در تمامی زنان به خصوص در زنان مبتلا به PCOS که بیشتر در معرض خطر اختلالات خلقی قرار دارند می‌تواند از بروز افسردگی در این افراد پیشگیری کند.

منبع سامانه مکمل شناسی به نقل از  Your Doctor

مکمل شناسی را هر روز دنبال کنید
تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/ کپی، فقط در صورت درج نام و لینک مکمل شناسی، مجاز است
 
*توصیه مهم مکمل شناسی در مورد خرید و مصرف مولتی ویتامین ها و سایر مکمل های غذایی:
1-مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد.
2-به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود 
داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب 
بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای 
بیماران داشته باشد و نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.
3- توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.
______________________________
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین دی باروری سلامت زنان

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟