مکمل شناسی: یافته های جدید در مورد اثرات ریبوفلاوین بر سلامتی

مکمل شناسی: یافته های جدید در مورد اثرات ریبوفلاوین بر سلامتی
در سالهای اخیر علاقه مجددی به تحقیق در مورد ریبوفلاوین بویژه با مشخص شدن این موضوع که این ویتامین یک جزء ضروری در بیوشیمی سلولی است، ایجاد شده است.

 دانش در مورد مکانیسم و روش جذب ریبوفلاوین در روده و تاثیرات آن بر سلامتی در سالهای اخیر به مقدار قابل توجهی افزایش یافته است.

در مقاله ای که اخیرا به چاپ رسیده است  مروری کامل بر اهمیت ریبوفلاوین، جذب آن و متابولیسم آن در سلامتی و شرایط بیماری، کمبود آن و ارتباط آن با بیماریهای مختلف و اختلالات متابولیسمی انجام شده است.

در این راستا به مطالعاتی که ارتباط بین ریبوفلاوین و اختلالات بالینی مختلف را بررسی کرده اند اشاره شده است.

براساس نتایج جمع آوری شده  نقش ریبوفلاوین در پیشگیری از محدوده متنوعی از بیماری ها مانند میگرن، کم خونی، سرطان، افزایش قند خون، فشار خون، دیابت شیرین و استرس، بطور مستقیم یا غیرمستقیم، مورد بررسی و تایید قرار گرفته است.

همچنین مشخص شده است که کمبود ریبوفلاوین تاثیر عمیقی بر جذب آهن، متابولیسم تریپتوفان، اختلال در میتوکندری، عملکرد دستگاه گوارش، اختلال عملکرد مغزی و متابولیسم سایر ویتامین ها داشته و همچنین با اختلالات پوستی در ارتباط است.

از سوی دیگرخواص سمیت شناسی و نورسنتزی ریبوفلاوین آن را برای استفاده های بیولوژیکی ای همچون غیرفعال کردن ویروس، سنتزهای نوری بسیار مهم و به عنوان یک کمک کننده بسیار خوب در شیمی درمانی یا پرتودرمانی در درمان سرطان معرفی کرده است.

مطالعات بسیار جدیدتر نیز نشان داده اند که مکمل های ریبوفلاوین در پیشبرد فرایندهای سلولی نقش  مهمی داشته و تاثیرات بیولوژیکی مهمی در بیماریهای متابولیکی دارند.

بطور کلی این یافته های جدید در مورد مصرف ریبوفلاوین نیازمند توجه بیشتر و درک عمیق تر است تا بواسطه آن در آینده روش های درمانی جدیدتری برای اغلب بیماری ها طراحی شود.

منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Riboflavin and health: A review of recent human research

Crit Rev Food Sci Nutr. 2016 Mar 30:0. [Epub ahead of print]..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنید  • کلید واژه ها:

ریبو فلاون، مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری


  • توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : کم خونی سرطان فشار خون دیابت آهن گوارش سلامت پوست

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟