ملاحظات کلی در انتخاب یک مکمل یا ویتامین

ملاحظات کلی در انتخاب یک مکمل یا ویتامین
1-منظور از یک مکمل ویتامین یا ماده معدنی چیست؟
یک مکمل ویتامین یا ماده معدنی محدوده ای از ریزمغذی ها که در غذاها نیز یافت می شود را برای شما فراهم می کند.

 به این مکمل ها اغلب مولتی ویتامین می گویند. آنها می توانند بصورت قرص معمولی، قرص جویدنی، پودر یا بصورت مایع باشند. یک مولتی ویتامین استاندارد معمولا باید حاوی موارد زیر باشد:

•    ویتامین های محلول در آب. این ویتامین ها به راحتی می توانند در بدن جذب یا دفع شوند. اغلب آنها در سلول های بدن ساخته نمی شوند. ویتامین های محلول در آب شامل ویتامین C و انواع ویتامین های B از جمله تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، پنتوتنیک اسید، B6، بیوتین، فولیک اسید و B12 هستند.

•    ویتامین های محلول در چربی. این ویتامین ها در سلول های بدن ذخیره هستند و به راحتی ویتامین های محلول در آب از بدن دفع نمی شوند. ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین های A، D، E و K هستند.


•    مواد معدنی. این ترکیبات شامل کلسیم، مس، آهن، منیزیم، فسفر، پتاسیم، سلنیم و روی می باشد.

همچنین برخی از مولتی ویتامین ها دربرگیرنده عناصر دیگری هستند که ویتامین یا ماده معدنی نیستند. از جمله این ترکیبات می توان به آنتی اکسیدان های لوتئین و لیکوپن اشاره کرد.

2-چرا باید یک مکمل مصرف شود؟
بهترین راه برای دست یابی به مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن از طریق خوردن تنوعی از غذاهای سالم است.

دستورالعمل های غذایی خوردن میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، شیر و فراورده های لبنی و غذاهای دریایی را به عنوان بخشی از یک برنامه غذایی سالم توصیه می کند.

 یک مکمل نمی تواند سرپوشی برای عادت های غذایی ناسالم باشد. اما برخی اوقات حتی افرادی که عادت های غذایی سالم دارند نیز به سختی تمام میوه ها، سبزیجات و سایر مواد غذایی سالم مورد نیاز خود را می توانند بدست آورند. یک مکمل می تواند این خلا را پر کند.

برخی افراد خاص احتمالا بیشتر از بقیه به یک مکمل نیاز دارند. این افراد شامل موارد زیر هستند:
•    افرادی که رژیم غذایی کم کالری دارند، این رژیم نمی تواند تمام ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز آنها را تامین کند.
•    زنان باردار یا شیرده
•    افرادی که بیمار، مجروح و یا در حال ریکاوری از یک عمل جراحی هستند.
•    نوزادان، مخصوصا باید مطمئن بود که کلسیم و ویتامین D کافی برای آنها تامین شود.
•    افرادی که تنوع غذایی ندارند یا نمی توانند داشته باشند مثل افرادی که حساسیت های غذایی دارند یا مثل گیاه خواران.

3-در مورد مکمل هایی که برچسبی برای افراد خاص دارند چه می دانید؟
بسیاری از مکمل ها برای افراد خاصی مثل، مردان یا زنان یا برای محدوده سنی خاصی طراحی شده اند. یک مولتی ویتامین استاندارد برای اکثر افرادی که یک مکمل نیاز دارند مناسب است. اما برخی افراد ترجیح می دهند مکملی مصرف کنند که برای جنسیت و محدوده سنی آنها ساخته شده است.

مکمل های تخصصی شامل موارد زیر هستند:
•    فرمول های مخصوص زنان. مکمل های زنان دارای آهن اضافی است چرا که زنان به دلیل عادت ماهیانه نیاز به آهن بیشتری از مردان دارند. اما پس از یائسگی نیاز آهن زنان به اندازه مردان است. همچنین برخی دیگر از مکمل های زنان دارای مقدار اضافی کلسیم هستند چرا که زنان بیشتر از مردان در معرض پوکی استخوان هستند.

•    فرمول های مخصوص مردان. این مکمل ها مقدار کمتری آهن دارند چرا که مردان آهن کمتری از زنان نیاز دارند.


•    فرمول های مخصوص بزرگسالان. این ترکیبات برای افراد مسن تر ساخته شده و معمولا دارای آهن و ویتامین K کمتر و ویتامین های B12 و D بیشتر هستند.

•    فرمول های مخصوص بارداری. این مکمل ها برای زنان باردار بوده و هم برای دوره بارداری و هم برای دوره شیردهی می توانند طراحی شوند.

•     این مکمل ها دارای مقدار اضافی فولیک اسید و آهن هستند. در این بین فولیک اسید بسیار حیاتی است چرا که می تواند از نقائص هنگام تولد مخصوصا نقص لوله عصبی پیشگیری کند. در برخی موارد این مکمل ها کلسیم اضافی نیز دارند.

منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

General considerations in choosing a supplement or vitamin..

www.webmd.com


  • کلید واژه ها:

فولیک اسید، بیوتین، ویتامین ب، میوه ها، سبزیجات، مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری


  • توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟