تحقیق انجام شده بر روی اشخاص سیگاری فواید ترکیب مکمل های ویتامین را نشان می د هد

تحقیق انجام شده بر روی اشخاص سیگاری فواید ترکیب مکمل های ویتامین را نشان می د هد

یک تحقیق جدید نشان داده است که مکمل های ویتامین C می تواند به طور چشم گیر از کاهش و نقصان جدی ویتامین E روی داده در افراد سیگاری جلوگیری نماید. به علاوه، این تحقیق برای نخستین بار ارتباط چشم گیر بین دو آنتی اکسیدان با یکدیگر را شرح داده است.  

این تحقیق همچنین مکانیزم احتمالی را ارائه می دهد که توسط آن سیگار کشیدن و استعمال دخانیات می تواند منجر به بروز سرطان گردد.
یافته ها  توسط مجله حرفه ای پزشکی و بیولوژیکی رادیکال آزاد و پژوهشگران موسسه لینوس پاولینگ دانشگاه ایالتی اورگان منتشر شده است.

نتایج تحقیق بر مبنای آزمایش کنترل شده دارونمای دوسوکور و تصادفی انجام شده بر روی  افراد سیگاری و غیر سیگاری استوار گشت و  نشان داد که  مصرف 1000 میلی گرم ویتامین C در هر روز توانسته است حدود 45%  از سرعت نقصان فرمی  از ویتامین E افراد سیگاری بکاهد.

 به طور کلی، مکمل های ویتامین C از عملکرد و سطوح پلاسمای ویتامین E محافظت نمود، طوریکه سطوح محافظتی آنتی اکسیدان افراد سیگاری که مکمل مصرف می کردند شبیه به افراد غیر سیگاری بود.

مارت ترابر، استاد تغذیه OSU و محقق موسسه لینوس پاولینگ اظهار داشت: "بسیاری از تحقیقات قبلی انجام شده بر روی تغذیه و سایر تحقیقات صورت گرفته با نتایج تحقیق مغایرت دارد". آنچه این تحقیق و تحقیقات نظیر نشان می دهد آن است که مکمل ها یا رژیم غذایی مناسب برگرفته از ترکیب چند مکمل و مواد غذایی با یکدیگر  می باشند. این مسئله نه تنها در مورد افراد سیگاری بلکه در مورد سایر افراد نیز صدق می نماید.

او در ادامه افزود: "ویتامین E، یکی از اولین عوامل دفاعی بافت ریه انسان  در برابر آسیب و زیان ناشی از دود سیگار به شمار می رود که باعث از بین رفتن و تخریب رادیکال های آزاد شده است". اگر بدن سطوح ویتامین E کافی را دریافت نماید، این آنتی اکسیدان می تواند با رادیکال های پیروکسیل ایجاد شده توسط دود سیگار واکنش داده و مانع از تخریب غشای ریه شود.

اگرچه، ویتامین E در این فرآیند می تواند خود باعث  تخریب رادیکال شود. اگر سطوح کافی ویتامین C وجود داشته باشد، می تواند به بازگشت ویتامین E به فرم غیر رادیکال کمک کرده و نقش محافظتی را ایفا نماید. اما در صورت نبود ویتامین C کافی، این فرآیند تجزیه  می شود.

تحقیق جدید یکی از نخستین تحقیقاتی است  که این پدیده را در انسان شرح می دهد.
این تحقیق و سایر تحقیقات انجام شده در موسسه لینوس پائولینگ نشان داده است که ویتامین E به منظور حفظ سطوح خود در خون از غلظت بافت جدا شده است.

ترابر در ادامه افزود: "ما برخی مواقع مشاهده کرده ایم که  اشخاص سیگاری تحت استرس اکسیداتیو می باشند، زیرا سیگار خود اکسنده ای است که رادیکال آزاد و جهش سلولی ایجاد می نماید". "واکنش ایمنی بدن نیز موجب التهاب شده و این التهاب دلیلی است که باعث می شود سیگار کشیدن نه تنها منجر به بروز سرطان ریه بلکه منجر به بروز مشکلات سلامتی دیگری چون دیابت، فشار خون و بیماری های قلبی گردد".

آنچه که به طور بدیهی در تحقیقات شرح داده شده است آن است که مکمل های ویتامین C و E در کنار یکدیگر نقش مهمی را در بدن ایفا می نمایند. آن ها تاثیرات دوجانبه چشم گیری دارند که به طور مجزا یا با سایر ویتامین ها نخواهند داشت. سطوح کافی این مواد مغذی و مکمل های ویتامین E و C مخصوصا برای اشخاص سیگاری حائز اهمیت است.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Study with Smokers Shows Vitamins Combine for Benefits
Published in February 25, 2006
Oregon State University..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنید  • کلید واژه ها:

سیگار، مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری


  • توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین ث ویتامین ای دیابت سرطان فشار خون سلامت قلب

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟