مکمل شناسی:تاثیر ویتامین های C و E بر عملکرد اندوتلیال در افراد مبتلا به دیابت(دیابتی)

مکمل شناسی:تاثیر ویتامین های C و E بر عملکرد اندوتلیال در افراد مبتلا به دیابت(دیابتی)
اختلال عملکرد اندوتلیال ایجاد شده به دلیل آسیب اکسیداتیو ناشی از قند خون پیشگوی مهمی برای خطرات قلبی عروقی در آینده برای بیماران مبتلا به دیابت شیرین نوع یک است و حتی در نوجوان مبتلا به دیابت شیرین نوع یک وجود دارد.

در تحقیقی که در سال 2016 در مجله Journal of Diabetes research به چاپ رسید اثر مخلوط آنتی اکسیدان ویتامین های C و E بر بهبود عملکرد اندوتلیال و سایر عوامل خطرناک بیوشیمیایی در نوجوانان مبتلا به دیابت شیرین نوع یک بررسی شد.

 در این تحقیق مکمل های آنتی اکسیدان به مدت 6 هفته به مشارکت کننده ها داده شده و در انتها داده ها جمع آوری و تحلیل شد. پارامتر های اندازه گیری شده شامل عملکرد اندوتلیال و اندازه گیری هایی بر روی  خطرات اندوتلیال بیوشیمیایی در پلاسما بود.

دو پسر و هفت دختر نوجوان مورد بررسی قرار گرفتند. میانگین سنی آنها 9/12 سال بود. میانگین مدت زمان ابتلا به دیابت شیرین نوع یک در آنها 5/5 سال بود. میانگین BMI نیز در آنها 1/22 بود. میانگین هموگلوبین A1c در آنها نیز 3/9 درصد بود.

نتایج نشان داد که هیچ تفاوتی برای عملکرد اندوتلیال، CRP با حساسیت بالا، ظرفیت کلی آنتی اکسیدان، آدیپونکتین، یا سلول های پیش ساز اندوتلیال در قبل و بعد از درمان با مخلوط آنتی اکسیدان ویتامین های C و E مشاهده نشد.

نویسندگان مقاله بیان کردند که نتایج منفی تحقیق حاضر نمی تواند یافته های قبلی در مورد کاهش آسیب های اکسیداتیو، بهبود عملکرد اندوتلیال، و افزایش ظرفیت ترمیم عروقی با مصرف آنتی اکسیدان ها را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین آنها پیشنهاد دادند که تحقیقات بیشتری لازم است تا اثر مخلوط آنتی اکسیدان ها بر روی موارد فوق بررسی شود.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Effect of Vitamins C and E on Endothelial Function in Type 1 Diabetes Mellitus

J Diabetes Res. 2016;2016:3271293. doi: 10.1155/2016/3271293
..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنید  • کلید واژه ها:

ویتامین ث، ویتامین ای، دیابت، مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، داروخانه، داروخانه آنلاین، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری


  • توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین ث ویتامین ای سلامت قلب دیابت

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟