مکمل روی (زینک) برای جلوگیری از مرگ، بیماری و برای رشد کودکان 6 ماه تا 12 سال

مکمل روی (زینک) برای جلوگیری از مرگ، بیماری و برای رشد کودکان 6 ماه تا 12 سال

روی (زینک)، ریزمغذی مهمی است و کمبود روی مشکل سلامت عمومی در کشور های کم درآمد و کشورهایی با درآمد متوسط به شمار می رود.

کمبود روی اختلالی در رشد کودکان ایجاد نموده  و هر ساله به خاطر اسهال، سینه پهلو، و مالاریا منجر به مرگ کودکان متعددی می شود. هدف این تحقیق تعیین این مسئله است که آیا  مصرف مکمل های روی از سوی کودکان به جلوگیری از مرگ، بیماری و اختلالات رشد کودکان کمک می نماید.

مشخصات تحقیق:
ما سطح وسیعی از پایگاه های داده الکترونیک را برای مطالعاتی جستجو نمودیم که به طور تصادفی بر روی کودکان 6 ماه تا 12 سال انجام شده بود.

مطالعات نشان داد که کودکان به دو گروه  تقسیم شده اند: گروه نخست، کودکانی بود که مکمل روی مصرف کرده بودند اما گروه دیگر گروه کنترل شده ای بود که هیچ مکمل روی دریافت ننموده اند.

80 تحقیق تصادفی انجام شده بر روی 205,401 شرکت کننده واجد شرایط نیز شامل این بازبینی می شد. مدارک و شواهد آن تا دسامبر 2012 نیز به چشم می خورد.

نتایج و کیفیت شواهد:
مکمل های روی (زینک) کودکان ممکن است به طور کلی خطر مرگ ناشی از اسهال ، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (LRTI)، یا مالاریا را کاهش دهد.

کیفیت شواهد کلی مرگ و میر بسیار بالا بود، هر چند شواهد مربوط به سایر نتایج بالینی متوسط بود. بررسی ها نشان داد کودکانی که مکمل روی مصرف کرده اند در مقایسه با کودکانی که هیچ مکمل روی مصرف نکرده اند  کمتر به بیماری اسهال مبتلا شده اند، اگرچه، به نظر می رسد دوز روی از خطر عفونت دستگاه تنفسی یا مالاریا کودکان نکاسته است.

مکمل روی ممکن است عوارض اندکی بر رشد گذارد، اما مصرف کالری بیشتر احتمالا تاثیرات و عوارض نامطلوب تری  بر روی کودکان مبتلاء به سوء تغذیه خواهد گذاشت.   


به نظر محققان، فواید پیشگیرانه مکمل روی بیشتر است تا عوارض آن. خطر کمبود ویتامین روی در کودکان نسبتا بالا است. به علاوه، تحقیق باید سایر مشخصات و ویژگی های بهینه را نیز تعیین نماید، به طور مثال دوز مکمل.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Zinc supplementation for preventing death and disease, and for growth, in children aged six months to 12 years of age
Published: 15 May 2014
Authors: Mayo-Wilson E, Junior JA, Imdad A, Dean S, Chan XS, Chan ES, Jaswal A, Bhutta ZA
Primary Review Group: Developmental, Psychosocial and Learning Problems Group..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنید  • کلید واژه ها:

مکمل روی (زینک)، مرگ، بیماری، کودکان،مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری


  • توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : روی سلامت کودکان

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟