مکمل شناسی: شایع ترین کمبود ریزمغذی های قبل از عمل جراحی کاهش وزن

مکمل شناسی: شایع ترین کمبود ریزمغذی های قبل از عمل جراحی کاهش وزن

سوء تغذیه یکی از عوارض شناخته شده عمل جراحی کاهش وزن است، اما یافته های تحقیقی که در موسسه جونز هاپکینز انجام شد نشان داد بسیاری از افراد چاق ممکن است قبل از عمل جراحی دچار سوء تغذیه شوند.

در تحقیقی که در سال 2015 در مجله Obesity Surgery به چاپ رسید، در مورد این اعتقاد شایع که کاهش مصرف مواد غذایی و پس از آن عمل جراحی چاقی، یا کاهش وزن، محرک اصلی کمبود ریزمغذی هاست، بررسی هایی انجام شد.

بدلیل اینکه این عمل جراحی با کاهش مقدار مواد غذایی جذب شده توسط بدن سروکار دارد، بیماران مکمل های ویتامین را به عنوان بخشی از مراقبت های استاندارد بعد از عمل جراحی مصرف می کنند.


 اما یافته های جدید که نشان دهنده کمبود ریزمغذی های گوناگون در بیش از 20 درصد بیمارانی است که برای عمل جراحی آماده می شوند، پیشنهاد می کند بررسی ریزمغذی ها نیز باید بخشی از مراقبت های قبل از عمل جراحی باشد.

در این مطالعه بررسی هایی در مورد ارزیابی ریزمغذی های 58 بیمار، در سنین 18 تا 65 سال، که برای عمل جراحی کاهش وزن در موسسه جونز هاپکینز ثبت نام کرده بودند انجام شد.
 غلظت مواردی چون ویتامین های A، B12، D و E و همچنین آهن، فولات و تیامین در خون آنها مورد آنالیز قرار گرفت.

نتایج نشان داد که در هر 5 بیمار یک نفر دارای کمبود سه یا بیش از سه ریزمغذی است. شایع ترین کمبود ها مربوط به ویتامین D (71 درصد) و آهن (36 درصد) بود.

محققان اعتقاد دارند با توجه به اینکه کمبود ریزمغذی ها می تواند عوارض بسیار زیادی برای سلامتی داشته باشد آگاهی از کمبود آنها قبل از عمل جراحی کاهش وزن بسیار مهم و حیاتی است و راههایی برای رفع این کمبود باید در پیش گرفته شود.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Malnutrition in Bariatric Surgery Candidates: Multiple Micronutrient Deficiencies Prior to Surgery

Obes Surg. 2016 Apr;26(4):833-8. doi: 10.1007/s11695-015-1844-y..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنید  • کلید واژه ها:

کمبود ریزمغذی ها، چاقی، جراحی کاهش وزن، ویتامین D، آهن، مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری


  • توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.


بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : چاقی جراحی

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟