مکمل شناسی:ویتامین ها و ریزمغذی ها به عنوان یک درمان اصلی در آسیب های مغزی

مکمل شناسی:ویتامین ها و ریزمغذی ها به عنوان یک درمان اصلی در آسیب های مغزی
با ناکامی های زیادی که داروهای مختلف برای درمان آسیب مغزی تروماتیک در انسان ها داشته اند، در سالهای اخیر اجرای روش های درمانی ترکیبی برای مشکل فوق توجه بسیار زیادی به خود جلب کرده است.

این قضیه بیشتر به دلیل ماهیت چند بعدی خطرات های ناشی از این آسیب است که می تواند منجر به ایجاد سمیت،  فشارهای اکسیداتیو، آماس، التهاب عصبی و مرگ سلول ها شود.

روش های درمانی چند دارویی این قابلیت را دارند که جنبه های مختلفی را در یک آسیب ثانویه هدف گزاری کنند، در حالی که بسیاری از روش های درمانی گذشته فقط بر روی یک جنبه خاص متمرکز شده اند.

در این راستا توجه بسیار ویژه ای بر روی ویتامین ها، مواد معدنی و ریزمغذی ها ایجاد شده است چرا که آنها می توانند برای تکمیل سایر روش های درمانی استفاده شوند.

بسیاری از آنها دارای سمیت کم، دارای تاییدیه FDA و کمترین تداخل با سایر داروها بوده و این خصوصیات باعث شده است که از آنها به عنوان هدف جایگزین در علم درمان شناسی نام برده شود.

در طول 20 سال گذشته، علاقمندی به مصرف و دوزبندی ریزمغذی ها برای آسیب های مغزی افزایش چشمگیری داشته و بسیاری از ویتامین ها و ریزمغذی ها در حال حاضر بدنه اصلی تحقیقاتی را تشکیل می دهند که مصرف آنها را حمایت می کند.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد، مروری بر چندین روش درمانی برجسته در زمینه درمان آسیب های مغزی مبتنی بر ریزمغذی ها انجام شده است.

جمع بندی تحقیقات انجام شده نشان داد که روش هایی همچون استفاده از ویتامین ها (B2، B3، B6، B9، C، D و  E)، داروهای گیاهی، داروهای سنتی (جینسنگ، جینکو بیلوبا)، فلاوونوئیدها و سایر ریزمغذی هایی همچون منیزیم، روی، کارنیتین و اسیدهای چرب امگا-3 بارها به عنوان درمان کمکی برای آسیب های مغزی گزارش شده اند.

در حالی که این تحقیقات هنوز جای کار زیادی دارند، بسیاری از آنها قابلیت بسیار خوبی برای تبدیل به درمان بالینی را دارند.

نتایج این تحقیق مروری در سال 2016 در مجله Brain Research به چاپ رسید.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Vitamins and nutrients as primary treatments in experimental brain injury: Clinical implications for nutraceutical therapies

Brain Res. 2016 Jun 1;1640(Pt A):114-29. doi: 10.1016/j.brainres..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنید  • کلید واژه ها:

آسیب مغزی، مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری


  • توصیه مهم مکمل شناسی:

به موازات نتایج حاصل از بسیاری از تحقیقات، ممکن است مطالعات دیگری وجود داشته باشد که نتایجی مغایر و عکس نتایج بالا را  نشان دهد. لذا این مطالب بهیچ وجه نمی تواند دلیلی بر توصیه مصرف خودسرانه مکمل های غذایی برای بیماران داشته باشد و بهمین دلیل هیچ متن اینترنتی ای نباید جایگزین توصیه پزشک لحاظ شود.ضمن اینکه توجه داشته باشید بهترین محل برای تهیه مکمل های غذایی، داروخانه ها هستند.

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : مولتی ویتامین گیاهان دارویی امگا3 منیزیم روی

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟