سلامت جنسی: اثرات افزایش اندروژن و خواص جنسی توسط تریبولوس: واقعیت یا تخیل؟

سلامت جنسی: اثرات افزایش اندروژن و خواص جنسی توسط تریبولوس: واقعیت یا تخیل؟
از لحاظ تاریخی، افزایش دهنده های غرایز جنسی (آفرودیسیاک ها) ترکیباتی مشهور برای افزایش رضایت بخشی از مسائل جنسی بوده اند. از مدتها قبل اعتقاد بر این بوده است که تریبولوس ترستیریس(TT) L ، یک گیاه یکساله از خانواده قیچیان، دارای خواص افزایش دهندگی غرایز جنسی است که ظاهرا به دلیل قابلیت آن در تاثیرگذاری بر روی سطح و عملکرد هورمون های جنسی می باشد.


بدلیل وجود چنین اعتقادات جالبی، محصولات دارویی بر گرفته شده از تریبولوس ترستیریس محبوبیت ویژه ای در بین مصرف کنندگانی که تلاش می کنند کیفیت رابطه جنسی خود را افزایش دهند، داشته است. اما از سوی دیگر، شواهد علمی محکمی وجود دارد که نشان می دهد این فعالیت های بیولوژیکی ادعا شده در مورد آن اندک و یا کمتر از آن است که منجر به نتیجه موثری شود.


برای اینکه شواهد حمایت کننده از نقش تریبولوس ترستیریس به عنوان یک افزایش دهنده های غرایز جنسی تجزیه و تحلیل شود و همچنین برای اینکه نقدی بر اعتقادات گسترده بر اثر افزایش اندروژن توسط تریبولوس ترستیریس انجام شود، مطالعه ای مروری در سال 2016 انجام شد.

در این تحقیق مروری، جستجوی کاملی بر تحقیقات علمی انجام شده در این راستا در بین سالهای 1968 تا 2015 انجام شد.


تجزیه و تحلیل تمام مطالعات علمی انجام شده در تمام این سالها نشان دهنده نقشی مهم برای تریبولوس ترستیریس در درمان اختلال در نعوظ و مشکلات میل جنسی داشت. اما شواهد تجربی برای حمایت از این فرضیه که چنین اثرات مطلوبی بدلیل خاصیت افزایش اندروژن توسط تریبولوس است، بطور خوشبینانه، منجر به نتیجه نشده بود و تجزیه و تحلیل شواهد تجربی از طریق یک مرور جامع در مقالات علمی تایید کرد که این فرضیه غلط است.


در حالی که مکانیسم افزایش غرایز جنسی توسط تریبولوس ترستیریس تا به حال بطور عمده ای ناشناخته باقی مانده است، شواهد در حال ظهور قانع کننده ای از طریق مطالعات تجربی بر روی حیوانات وجود دارد که نشان می دهد تریبولوس از یک مسیر وابسته به اندوتلیوم و نیتریک اکسید باعث افزایش میل جنسی و نعوظ می شود.

این مطالعه مروری در مجله Journal of Ethnopharmacology به چاپ رسید.

منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Pro-sexual and androgen enhancing effects of Tribulus terrestris L.: Fact or Fiction

Journal of Ethnopharmacology, 2016, 179, 345-355...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی،
تریبولوس ترستیریس، افزایش دهنده های غرایز جنسی، هورمون های اندروژن، میل جنسی، مکمل های گیاهی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : سلامت جنسی

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر