سلامت جنسی: اثرات جنسی عصاره گیاه خارخاسک(پروتودیوسین): آزمایش استفاده از مدل موش

سلامت جنسی: اثرات جنسی عصاره گیاه خارخاسک(پروتودیوسین): آزمایش استفاده از مدل موش
هدف:
 صرف نظر از اظهارات مطرح شده در خصوص بهبود توان جنسی مردان، گیاه خارخاسک (TT) در  دراز مدت در سیستم طب بومی  به عنوان گیاه انرژی زا و تقویت کننده شناخته شده است. آزمایش رفتار جنسی و فشار درون جمجمه ای (ICP) بر روی موش ها انجام شده و نشان داد که گیاه خارخاسک یکی از داروهای مقوی غرایز جنسی به شمار می رود.


مواد و روش ها:
 40 موش نر به چهار گروه 10 نفری تقسیم شد. گروه اول  گروه کنترل نام داشت. گروه دوم، سوم و چهارم به ترتیب با مصرف یکبار در روز عصاره خارخاسک  به مدت 8 هفته  درمان شدند.  (وزن بدن آن ها به ترتیب برابر بود با 2.5، 5 و 10 MG/KG). وزن آن ها ثبت شد.

رفتار جنسی موش های هر چهار گروه، پارامتر های مختلف، فرکانس دخول(MF و IF)، جفت گیری، تاخیر انزال (ML، IL و EL) و فواصل وقوع انزال تا انزال بعدی (PEI) همه ثبت گشت. به علاوه، فشار خون و ICP تمام موش ها نیز در پایان تحقیق ثبت شد.


نتایج:

افزایش وزن بدن ( به میزان 9.23 ، 18% برای گروه های دوم، سوم و چهارم) و ICP ( به میزان 43% و 26% برای گروه های سوم و چهارم) در مقایسه با گروه کنترل حائز اهمیت بود. افزایش MF( به میزان 27 و 24%) و IF( به میزان 19 و 22%) گروه های سوم و چهارم نیز از نظر آماری حائز اهمیت بود.  کاهش ML( به میزان 16،23 و 22% برای گروه های دوم، سوم و چهارم) و PEI ( به میزان 20% برای گروه سوم) نیز در مقایسه با گروه کنترل مهم بود.


نتیجه گیری:
 افزایش وزن و بهبود پارامتر های رفتار جنسی بررسی شده در موش ها توانست در افزایش خواص TT(PTN) بررسی شده در تحقیق اولیه به آندروژن کمک نماید. افزایش ICP که خواص داروی مقوی غرایز جنسی TT را تایید می نماید نیز توانست باعث افزایش آندروژن و آزادسازی اکسید نیتریک از قسمت های انتهایی عصبی شود که  کورپوس کاورنوزوم را تحریک کرده است.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Sexual effects of puncturevine (Tribulus terrestris) extract (protodioscin): an evaluation using a rat model.

Published in: 2003 Apr; 9(2)..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین،  گیاه خارخاسک، افزایش توان جنسی، پروتودیوسین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"فرزانه"

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : سلامت جنسی چاقی

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر