مولتی ویتامین شناسی:آیا مکمل های ویتامین برای بیماری سلیاک موثر هستند؟

مولتی ویتامین شناسی:آیا مکمل های ویتامین برای بیماری سلیاک موثر هستند؟
بیماری سلیاک مثال خاصی از سندروم سوء جذب است که منجر به افزایش خطر کمبود ریزمغذی های مختلف از قبیل فولات و ویتامین B12 می شود. مشکل هیپرهموسیستئینمی بطور قابل توجهی در بیمارانی که به تازگی سلیاک در آنها تشخیص داده شده است، نسبت به افراد سالم تر، شایع تر است.

یک گروه تحقیقاتی از هلند تاثیر مکمل های ویتامین بر سطوح هموسیستئین در بیماران مبتلا به سلیاک را مورد بررسی قرار دادند. آنها در این تحقیق تاثیر مصرف روزانه مکمل های فولات، B6 و B12 را بر روی این بیماران آزمایش کردند.

در این مطالعه سطح فولات و ویتامین های B6 و B12 به همراه سطوح هموسیستئین پلاسما در حالت ناشتا در 51 فرد بزرگسال مبتلا به سلیاک و 50 فرد سالم به عنوان گروه کنترل که از لحاظ سن و جنسیت مشابه بودند اندازه گیری شد.

نتایج نشان داد افرادی که مبتلا به سلیاک بوده و مکمل های ویتامین را مصرف کردند دارای سطوح بالاتری از ویتامین B6، فولات و ویتامین B12 نسبت به بیمارانی که ویتامین ها را مصرف نکردند یا نسبت به گروه کنترل هستند. همچنین مشخص شد که سطوح هموسیستیئین پلاسما داد نیز در افرادی که مبتلا به سلیاک بوده و مکمل های ویتامین را مصرف کردند کمتر از دو گروه دیگر است. اما ویتامین B6 و فولات، و نه ویتامین B12، بطور قابل ملاحظه و مستقلی وابسته به سطوح هموسیستیئین بودند.

بنابراین آنها نتیجه گرفتند که مصرف منظم ویتامین های B در کاهش سطوح هموسیستئین در افراد مبتلا به سلیاک موثر است.

نتایج این تحقیق در سال 2009 در مجله  World Journal of Gastroenterology به چاپ رسیده است.





منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Effect of B vitamin supplementation on plasma homocysteine levels in celiac disease

World Journal of Gastroenterology, 2009; 15 (8): 955...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنید



کلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ویتامین های B6 و B12، سوء جذب، سلیاک، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : مولتی ویتامین ویتامین ب6 ویتامین ب12

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟