مولتی ویتامین شناسی: تداخل های آهن با منگنز، روی (زینک) و کروم در درمان کمبود آهن

مولتی ویتامین شناسی: تداخل های آهن با منگنز، روی (زینک) و کروم در درمان کمبود آهن

کمبود آهن امروزه به عنوان شایع ترین کمبود ریزمغذی ها در نظر گرفته می شود. کمبود آهن معمولا با مصرف کم آهن، از دست دادن خون، جذب ضعیف آهن، وجود انگل هایی در دستگاه گوارش یا افزایش نیازهای فیزیولوژیکی به آهن همانند دوره بارداری ایجاد می شود.کمبود ریزمغذی آهن معمولا با استفاده از قرص های آهن درمان می شود، که در برخی اوقات این قرص یک مولتی ویتامین/مواد معدنی حاوی آهن است.


جدیدترین تحقیقات نشان داده اند تداخل حضور مقادیر بسیار کم برخی عناصر می تواند باعث تاثیر بسیار زیادی در وضعیت آهن شود. براساس تحقیقات موجود، یک تداخل بسیار قوی بین منگنز و آهن، بویژه در حالتی که کمبود آهن وجود دارد، اثبات شده است. تاثیر منگنز بر هموستازی آهن احتمالا از طریق تاثیر آن بر روی جذب آهن، حامل های آهن مانند ترانس فریتین و پروتئین های تنظیم کننده آهن است.


همچنین دانش حاضر نشان داده است که عنصر روی نیز بر وضعیت آهن تاثیر دارد و این تاثیر احتمالا به دلیل رقابت آنها برای اتصال به حامل های فلزی است. علاوه بر این، عنصر روی ممکن است در تنظیم تولید هپسیدین مشارکت داشته باشد. در عین حال، مطالعات انسانی در مورد فعل و انفعال بین آهن و روی بویژه در مواردی که کمبود آهن وجود دارد، متناقض است و هر دو حالت تاثیر مثبت و منفی روی بر وضعیت آهن مشاهده شده است.قابل ذکر است که مطالعات متعددی امکان رقابت بین آهن و کروم در اتصال به فریتین را نیز نشان داده اند. اما در مورد تحقیقاتی که بر روی انسان انجام شده است، تداخل های بین این فلزات نیز متناقض است.بنابراین در عین حال که کمبود آهن باید مدیریت شود، توصیه می شود که ارزیابی دقیقی در مورد سطح سایر عناصر فلزی در موازات ارزیابی شاخص های تنظیم آهن انجام شود. به نظر می رسد اصلاح همزمان وضعیت این فلزات با وضعیت آهن در حالتی که کمبود آهن وجود دارد می تواند به کاهش تداخل های تخریبی و افزایش تداخل های سازنده کمک کند.

این مطالعه مروری در روزهای اخیر در مجلهJournal of Trace Elements in Medicine and Biology به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Interactions of iron with manganese, zinc, chromium, and selenium as related to prophylaxis and treatment of iron deficiency

Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, Available online 12 February 2017, In Press...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کمبود آهن، تداخل، منگنز، روی، کروم، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : آهن مولتی ویتامین گوارش کم خونی

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟