مکمل آهن در نوزادان کم وزن و نارس

مکمل آهن در نوزادان کم وزن و نارس
این تحقیق به بررسی این موضوع پرداخت که آیا مصرف مکمل آهن برای نوزادان کم وزن و نارس مفید است یا خیر. فواید بالقوه عبارت بود از: افزایش تعداد سلول های قرمز خون و آهن ذخیره شده در خونشان.

در دراز مدت مشخص شد که مکمل آهن ممکن است رشد کودکان را بهبود بخشد. ما 25 آزمایش کنترل شده تصادفی (RCTS) مرتبط با این موضوع را بررسی کردیم. سپس، نتیجه گیری نمودیم که فواید مصرف مکمل آهن در دراز مدت در کودکان کم وزن و نارس هنوز کاملا قطعی نیست.

با توجه به سلول های قرمز خون و سطوح آهنشان دریافتیم که مکمل آهن ممکن است در سال اول زندگی، پس از دوماهگی باعث افزایش ذخیره آهن و تعداد سلول های قرمز خونشان شده و از کم خونی ناشی از کمبود آهن بکاهد. اگرچه، تحقیقات متفاوتی در این راستا وجود دارد.

نتیجه گیری:
داده های قابل دسترس حاکی از آن است که نوزادانی که مکمل آهن دریافت کرده اند در مقایسه با سایر کودکان سطح هموگلوبین و آهن ذخیره شده شان افزایش یافته و خطر ناشی از کم خونی شدیدا در آن ها کاهش یافته است. اگرچه، هنوز مشخص نیست که آیا مکمل آهن در دراز مدت بر روی رشد و نتیجه عصبی آن ها تاثیر می گذارد یا خیر. زمان بندی بهینه و مدت زمان مصرف مکمل آهن نیز معلوم نیست.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Enteral iron supplementation in preterm and low birth weight infants

Published: 14 March 2012

cochrane..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، نوزاد کم وزن، نوزاد نارس، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"فرزانه"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : آهن کم خونی سلامت کودکان

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟