مکمل زینک (روی) و باروری: مهمترین مواد معدنی برای باروری شما

مکمل زینک (روی) و باروری: مهمترین مواد معدنی برای باروری شما

رابطه زینک و باروری مثل رابطه عسل و زنبور عسل است. زینک مهمترین ماده معدنی و آنتی اکسیدان در بارداری و حاملگی محسوب می شود. زینک برای رشد جنین، پیشرفت باروری، بهبود عضلات و استخوان ها حائز اهمیت است. این مکمل از علائم کشش، پارگی آلت تناسلی، ترک نوک پستان کاسته و برای عملکرد سیستم ایمنی و شکل گیری مغز ضروری است.تحقیقات نشان می دهد که 82 % از زنان باردار در اقسا نقاط جهان با کمبود زینک مواجه می باشند. سطوح پایین زینک (روی ) در بارداری با عوارض درد زایمان ، کم وزنی و زایمان زود رس در ارتباط است.زینک و باروری در مردان:
زینک (روی) ماده مغذی بسیار مهم در باروری مردان به شمار رفته و کمبود زینک منجر به کاهش تستوسترون، اسپرم و حرکت می شود. اسپرم در هر تخلیه حاوی بیش از 5 میلی گرم زینک می باشد، بنابراین، برای مردان مهم است سطوح زینک خود را به طور مطلوب حفظ نمایند. تحقیقات نشان داده است که روی باعث رشد بیضه، بلوغ اسپرم و تستوسترون می شود.زینک و باروری در زنان:
زینک نقش مهمی در رشد جنسی، تخمک گذاری و چرخه قاعدگی زنان ایفا می نماید. مکمل زینک و فولات ممکن است تاثیر چشم گیری بر روی تولید مثل گذارد. به علاوه، زینک برای تخمک گذاری سالم در زنان مورد نیاز است. کمبود زینک در طول بارداری منجر به سقط جنین یا عقب ماندگی ذهنی می شود. علت این امر ناهنجاری و اختلالات ایجاد شده در کروموزوم می باشد.از کجا می توان زینک را تهیه نمود؟
مکمل غذایی چون استات روی (زینک استات) که بهترین فرم مکمل زینک است و نیز مواد غذایی مثل  گوشت بدون چربی، صدف، غلات، آجیل، دانه کدو تنبل، زرده تخم مرغ حاوی مقدار زیادی روی می باشند.زینک و باروری جدایی ناپذیر می باشند. از مصرف زینک به مقدار کافی اطمینان حاصل نمایید. در صورت هر گونه تردید در این زمینه حتما به متخصص واجد شرایط مراجعه نمایید.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Zinc and Fertility: The Most Important Mineral for Your Fertility
Ebisch IM, et al. The importance of folate, zinc and antioxidants in the pathogenesis and prevention of subfertility. Hum Reprod Update. 2007 Mar-Apr;13(2):163-74
Groper S, Smith J, Groff J. 4th Ed. 2005. “Advanced Nutrition and Human Metabolism” Thomson, USA
Keene, I. “Natural Fertility Prescription”, Australian Natural Therapeutics, Switzerland..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، زینک (روی)، باروری، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"فرزانه"

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : روی بارداری اسپرم

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟