تاثیر مصرف مکمل مولتی ویتامین/مواد معدنی بر سطح عناصر معدنی بعد از عمل جراحی کاهش وزن

تاثیر مصرف مکمل مولتی ویتامین/مواد معدنی بر سطح عناصر معدنی بعد از عمل جراحی کاهش وزن
در سالهای اخیر جراحی کاهش وزن به صورت گسترده ای با هدف کاهش اختلالات ناشی از چاقی توسعه پیدا کرده است. اما مهمترین معضل آن دچار شدن به کمبود ریزمغذی ها پس از عمل جراحی است و مطالعات متعددی برای رفع این مشکل در سالهای اخیر انجام شده است.

در مطالعه ای که اخیرا انجام شد مقدار غلظت عناصر فلزی ناچیز در سرم افراد قبل و بعد از عمل جراحی کاهش وزن مورد سنجش قرار گرفت.

در این مطالعه 437 نفر مورد بررسی قرار گرفتند که 82 درصد آنها زن بودند. متوسط شاخص توده بدن آنها قبل از عمل جراحی کاهش وزن 7/46 کیلوگرم بر متر مربع بود. مقدار عناصر فلزی در سرم آنها قبل از عمل جراحی و بعد از عمل جراحی، در زمانهای 3، 6، 12، 18، 24 و 36 ماه پس از عمل، توسط طیف‌سنجی جرمی پلاسمای جفت‌شده القایی مورد سنجش قرار گرفت. همچنین همه افراد پس از عمل جراحی یک مکمل مولتی ویتامین مصرف کردند تا اثر آن بر غلظت عناصر فلزی تعیین شود.

پس از تحلیل داده ها نتایج زیر بدست آمد:
کمبود مس قبل از عمل جراحی در 2 درصد از بیماران وجود داشت و پس از عمل جراحی کمبود آن افزایش یافته و تا 5 درصد هم رسید اما غلظت متوسط آن پس از عمل جراحی در طول دوره پیگیری تغییر چشمگیری نداشت.

کمبود سلنیم نیز قبل از عمل جراحی در 2 درصد از بیماران مشاهده شد و پس از عمل جراحی کمبود آن افزایش یافته و در محدوده 11 تا 15 درصد قرار گرفت.  غلظت متوسط آن پس از عمل جراحی در طول دوره پیگیری تغییر نسبتاچشمگیری نشان داد.

کمبود روی قبل از عمل جراحی در 7 درصد از بیماران مشاهده شد و پس از عمل جراحی کمبود آن افزایش یافته و در محدوده 7 تا 15 درصد قرار گرفت اما غلظت متوسط آن پس از عمل جراحی در طول دوره پیگیری تغییر چشمگیری نداشت.

نتایج این تحقیق نشان داد که مصرف مکمل های مولتی ویتامین بعد از عمل جراحی کاهش وزن می تواند حداقل تا یک سال پس از عمل غلظت عناصر مهمی همچون مس، سلنیم و روی را بصورت پایدار نگه دارد.

نتایج این تحقیق در سال 2015 در مجله Journal of Trace Elements in Medicine and Biology به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Copper, selenium and zinc levels after bariatric surgery in patients recommended to take multivitamin-mineral supplementation

Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, 2015, 31, 167-172.

..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، مس، روی، سلنیم، چاقی، جراحی کاهش وزن، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"

بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : چاقی مولتی ویتامین روی مس

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر