مصرف مولتی ویتامین ها و ارتباط آن با ناباروری تخمک گذاری

مصرف مولتی ویتامین ها و ارتباط آن با ناباروری تخمک گذاری
محققان امریکایی نشان دادند مصرف منظم مکمل های مولتی ویتامین می تواند خطر ابتلا به ناباروری تخمک گذاری را کاهش دهد.

 در مطالعه ای که در این راستا انجام شد تاثیر مصرف مکمل های مولتی ویتامین و ریزمغذی های خاصی در مولتی ویتامین ها بر روی ناباروری تخمک گذاری مورد آزمایش قرار گرفت.

این تحقیق که در بین سالهای 1991 تا 1999 انجام گرفت، یک مطالعه جامع بود. بررسی ها بر روی 8555  زن متاهل و قبل از سن یائسگی که هیچ سابقه ناباروری نداشته و برای باردار شدن تلاش کرده و یا قبلا باردار شده اند، انجام گرفت.

 در طول 8 سال پیگیری مطالعات مشخص شد که در مجموع 438 زن دارای ناباروری ناشی از اختلال تخمک گذاری هستند. ارتباط معکوسی بین مصرف مکمل های مولتی ویتامین و ناباروری تخمک گذاری در بین افراد وجود داشت. خطر نسبی ناباروری تخمک گذاری برای زنانی که در هفته 2 یا تعداد کمتری قرص مصرف کردند مقدار 88/0، برای زنانی که در هفته 3 تا 5 قرص مصرف کردند مقدار 69/0، و برای زنانی که در هفته 6 یا تعداد بیشتری قرص مصرف کردند مقدار 59/0 بود. این مقادیر در مقایسه با افرادی که هیچ مکملی مصرف نکرده بودند بدست آمد.

همچنین نتایج نشان داد به نظر می رسد فولیک اسید نقش بسیار مهمی در توجیه ارتباط بین مصرف مکمل های مولتی ویتامین و کاهش خطر ناباروری تخمک گذاری ایفا می کند.

نتایج این تحقیق در سال 2008 در مجله Fertility and Sterility به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Use of multivitamins, intake of B vitamins, and risk of ovulatory infertility

Fertility and Sterility, 2008, 89, 668-676...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین،  ناباروری، تخمک گذاری، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : مولتی ویتامین ناباروری

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟