مولتی ویتامین شناسی: ارتباط بین کاهش وزن و وضعیت ویتامین D

مولتی ویتامین شناسی: ارتباط بین کاهش وزن و وضعیت ویتامین D
چاقی یکی از بزرگترین مشکلات و تهدیدات برای سلامتی انسان ها در سراسر جهان است. تحقیقات نشان داده اند که چاقی با کمبود ویتامین D در ارتباط است. کاهش وزن تعمدی و برنامه ریزی شده می تواند وضعیت ویتامین D بدن را تغییر دهد. جالب است که از سوی دیگر فرضیه ها نشان داده اند که مصرف مکمل های ویتامین D می تواند به کاهش وزن کمک کند.

یک جستجوی سیستماتیک در تحقیقات علمی چاپ شده در  PubMed/Medline در ارتباط با موضوعات فوق، 3173 مقاله در این ارتباط نمایش می دهد که 37 تا از آنها دقیقا موارد زیر را بررسی کرده اند:

•    بررسی تاثیر کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی بر وضعیت ویتامین D
•    بررسی اثر مصرف مکمل های ویتامین D بر کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی
•    بررسی تاثیر کاهش وزن ناشی از عمل جراحی بر وضعیت ویتامین D
•    بررسی اثر مصرف مکمل های ویتامین D بر وضعیت ویتامین D پس از عمل جراحی کاهش وزن

در این میان، تمام مطالعات انجام شده در زمینه بررسی تاثیر کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی بر وضعیت ویتامین D بطور سازگاری افزایش سطح ویتامین D با این نوع کاهش وزن را نشان می دهند.

مطالعات در زمینه بررسی اثر مصرف مکمل های ویتامین D بر کاهش وزن ناشی از رژیم غذایی نشان می دهد که مصرف این مکمل ها مستقیما منجر به افزایش سرعت (یا مقدار) کاهش وزن نمی شوند اما ممکن است از دست دادن چربی توسط بدن را تحت تاثیر قرار دهد.

کمبود ویتامین D و به دنبال آن هیپرپاراتیروئیدیسم در دوران پس از عمل جراحی کاهش وزن در اغلب افراد مشاهده شده است اما شواهدی وجود دارد که مصرف مکمل های ویتامین D باعث بهبود این عوارض پس از عمل جراحی می شود.

این تحقیقات در مقاله ای مروری که در سال 2017 در مجله Nutrition Research به چاپ رسیده است گردآوری شده است. در این مقاله مروری بطور کامل ارتباط بین انواع روش های کاهش وزن و وضعیت ویتامین D مورد بررسی قرار گرفته است.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


A systematic review of the interrelation between diet- and surgery-induced weight loss and vitamin D status

Nutrition Research, 2017, 38, 13-26...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، چاقی، کاهش وزن، جراحی کاهش وزن، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : چاقی ویتامین دی

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟