مولتی ویتامین شناسی: تاثیر مثبت ویتامین C پس از جراحی قلب

مولتی ویتامین شناسی: تاثیر مثبت ویتامین C پس از جراحی قلب
جدیدترین تحقیقات نشان داد که ویتامین C می تواند خطر فیبریلاسیون دهلیزی پس از جراحی قلب را کاهش داده و همچنین مدت زمان بستری شدن در بیمارستان را نیز کم کند.

فیبریلاسیون دهلیزی یک اختلال ریتم قلبی شایع است که می تواند منجر به پیامدهای شدیدی همچون نارسایی قلبی شود. فیبریلاسیون دهلیزی می تواند توسط شرایط استرس زای مختلفی ایجاد شود و حدود 30 درصد از بیمارانی که تحت عمل جراحی قلب قرار گرفته اند از فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی رنج می برند.

در مطالعه ای که اخیرا توسط محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند انجام شد، مروری سیستماتیک بر کارایی ویتامین C در پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی در بیماران پرخطر قلبی انجام شد.

بررسی های آنها نشان داد که در 5 آزمایش جراحی قلب انجام شده در امریکا تاثیری از ویتامین C بر روی فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی مشاهده نشده است. در مقابل، در 9 مطالعه دیگر که خارج از امریکا بوده است، مصرف ویتامین C  منجر به کاهش میانگین 44 درصدی در فیبریلاسیون دهلیزی پس از عمل جراحی شده است. 5 مورد از این مطالعات در ایران، دو مورد در یونان، یک مورد در اسلوونی و یک مورد در روسیه بوده است. در مطالعه انجام شده در یونان مشخص شده است که مصرف ویتامین C پس از عمل جراحی قلب فیبریلاسیون دهلیزی را تا 87 درصد کاهش می دهد.

علاوه بر این، در مطالعات انجام شده در خارج از امریکا مشخص شد که مصرف ویتامین C پس از جراحی قلب طول بستری شدن در بیمارستان را به اندازه 6/12 درصد و اقامت در قسمت مراقبت های ویژه را به اندازه 8 درصد کاهش می دهد.

همچنین نتایج این تحقیق نشان داد که نوع مصرف ویتامین C در بیماران پس از جراحی قلب (بصورت خوراکی یا داخل وریدی) می تواند اثرات مختلفی بر طول بستری شدن و یا وقوع فیبریلاسیون دهلیزی داشته باشد.

نتایج این تحقیق اخیرا در مجله BMC Cardiovascular Disorders به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Vitamin C for preventing atrial fibrillation in high risk patients: a systematic review and meta-analysis

BMC Cardiovascular Disorders, 2017; 17 (1) DOI: 10.1186/s12872-017-0478-5...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ویتامین C، مولتی ویتامین، مکمل غذایی، جراحی قلب، فیبریلاسیون دهلیزی، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

  "منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین ث سلامت قلب

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟