مولتی ویتامین شناسی: کم خونی ناشی از کمبود آهن در میان جمعیت روستایی

مولتی ویتامین شناسی: کم خونی ناشی از کمبود آهن در میان جمعیت روستایی
کم خونی ناشی از کمبود ریزمغذی ها یکی از موضوعاتی است که به شدت سلامتی عمومی را تهدید می کند. در این بین کم خونی ناشی از کمبود آهن تبدیل به نگرانی جدی ای بویژه در مناطق روستایی شده است.

در مطالعه ای که اخیرا به چاپ رسید، کم خونی ناشی از کمبود آهن در بین جمعیت روستایی ای که در یک بیمارستان آموزشی مراقبت های عالی شرکت کرده بودند اندازه گیری شد.

بیمارانی که دارای سطح هموگلوبین کمتر از 11 گرم بر دسی لیتر و سطح آهن سرم کمتر از 30 میکروگرم بر دسی لیتر و/یا ظرفیت کل آهن متصل شده (Total iron-binding capacity) در آنها بیش از 400 میکروگرم بر دسی لیتر بود در این طرح ثبت نام شده و بررسی شدند. این افراد در مجموع 259 نفر بودند.

بررسی ها نشان داد که اکثریت این افراد را زنان تشکیل می دهند (59 درصد). شیوع کم خونی ناشی از کمبود آهن بیش از همه زنان در افراد بین سنین 21-30 سالگی مشاهده شد (29 درصد) و سپس در افراد بین 31-40 سال (25 درصد).

همچنین مشخص شد اکثر بیماران مرد روستایی دارای کم خونی ملایمی هستند (55 درصد) در حالی که بیشتر زنان کم خونی متوسط به بالایی داشتند (57 درصد).

نتایج این بررسی نشان داد کم خونی ناشی از کمبود آهن در بین زنان روستایی که در سنین بارداری هستند بسیار قابل توجه است.

این مطالعه در ماه ژوئن سال 2017 در مجله Tropical Journal of Pathology and Microbiology به چاپ رسیده است.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Iron deficiency anemia among rural population attending tertiary care teaching hospital

Tropical Journal of Pathology and Microbiology, 2017;3(1):03-08.doi: 10.17511/jopm.2017.i1.01...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، کم خونی، کمبود آهن، کم خونی ناشی از کمبود آهن، جمعیت روستایی، هموگلوبین، قرص آهن، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : کم خونی آهن بارداری سلامت زنان

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر