سلامت جنسی: مکمل خوراکی ال سیترولین سختی نعوظ در مردان مبتلاء به ناتوانی جنسی خفیف را بهبود می بخشد.

سلامت جنسی: مکمل خوراکی ال سیترولین سختی نعوظ در مردان مبتلاء به ناتوانی جنسی خفیف را بهبود می بخشد.

اهداف: هدف این مقاله، بررسی اثربخشی و ایمنی مکمل خوراکی ال-سیترولین در بهبود سفتی نعوظ در بیماران مبتلاء به ناتوانی جنسی خفیف می باشد (ED). مکمل ال-آرژینین، اتساع عروقی ایجاد شده از طریق اکسید نیتریک و عملکرد اندوتلیال را بهبود بخشیده اما متابولیسم سیستماتیک بدن مانع از مصرف خوراکی آن می شود.

در مقابل، ال-سیترولین متابولیسمی را آزاد کرده و آن را به ال-آرژینین تبدیل می نماید. بنابراین به طور منطقی می توان گفت، مکمل ال سیترولین در روند نعوظ آلت تناسلی نقش دهنده را برای اکسید نیتریک/ال آرژینین  ایفا می نماید.  


روش ها: مردان مبتلاء به ED در تحقیق فوق به مدت 1 ماه دارونما و برای ماه های دیگر به مقدار 1.5 G/D ،ال-سیترولین دریافت نمودند. رتبه سفتی نعوظ، تعداد دوره ها، سطح رضایت از درمان و رویداد ها و عوارض جانبی آن ها همه ثبت شد.


نتایج: کل 24 بیمار بین 56.5_+9.8 سال در تحقیق شرکت کرده و بدون رویداد های جانبی از روی تحقیق نتیجه گیری نمودند. به گفته آن ها، دو بیمار از میان 24 بیماری که دارونما مصرف کرده بودند(8.3%)  و 12 بیمار از 24 بیماری که ال سیترولین مصرف کرده بودند (50%) اظهار داشتند که میزان رتبه سفتی نعوظ آن ها از 3 به 4 رسیده و سختی نعوظشان بهبود یافته است.  


میانگین تعداد دوره ها در هر ماه از 1.37+-0.93 به 1.53+-1.00 رسیده ( در پایان دوره دارونما که میزان P برابر با 57 است) اما میانگین تعداد دوره ها در هر ماه در پایان دوره درمانی به 2.3+-1.37 رسیده است ( میزان P کمتر از 01). تمام بیماران گزارش نمودند که رتبه سفتی نعوظشان  از 3 به 4 رسیده و از این مسئله بسیار راضی بودند.


نتیجه گیری کلی:

هر چند، مکانیسم عمل مهار کننده پنج فسفو دی استراز چندان موثر نیست، اما ثابت شده که مکمل  ال-سیترولین  در کوتاه مدت به درمان سفتی نعوظ کمک کرده و این مسئله از سوی بیماران نیز تایید شده است. لازم به ذکر است که هنوز باید تحقیقات بیشتری در این راستا صورت گیرد.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Oral L-Citrulline Supplementation Improves Erection Hardness in Men with Mild Erectile Dysfunction

goldjournal..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"فرزانه"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : سلامت جنسی

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟