مولتی ویتامین شناسی:پماد ویتامین E، آیا استفاده از ویتامین E می تواند ماندگاری زخم را از بین ببرد؟

مولتی ویتامین شناسی:پماد ویتامین E، آیا استفاده از ویتامین E می تواند ماندگاری زخم را از بین ببرد؟
بسیاری از ما ممکن است زخم هایی در بدن داشته باشیم که مدت زیادی جای آنها در بدن باقی مانده است. این زخم ها ممکن است تاثیرات روحی و جسمی منفی بر روی هر فردی داشته باشد. اما آیا راه حلی برای برطرف کردن این مشکل وجود دارد؟

ادعاهای بسیار زیادی وجود دارد که استفاده از پمادهای ویتامین E می تواند به درمان این زخم ها و نیز به بهبود آثار سوختگی، کشش و سایر خراش ها کمک کند. در این مقاله این ادعا بررسی می شود که آیا پمادهای ویتامین E واقعا این کارایی را در بهبود زخم ها دارند یا در مورد آنها کمی بزرگنمایی شده است.

ویتامین E یکی از ویتامین های اصلی محلول در چربی در پوست است. از زمان کشف آن محققان بر این عقیده بوده اند که این ویتامین می تواند در درمان زخم ها مفید باشد. زخم ها از طریق پوست شروع به ترمیم می کنند. پوست از طریق تولید کلاژن زخم ها را ترمیم می کند. کلاژن پروتئین سفید و محکمی است که بصورت یک پل ارتباط بین بافت های آسیب دیده را مجددا برقرار می کند.

مکانیسم التیام زخم ها در بدن قدری پیچیده است. از طرفی عملکرد خود ویتامین E نیز در التیام زخم ها پیچیده است. این تاثیر ممکن است به نوع زخم و به نوع ویتامین E استفاده شده بستگی داشته باشد. ویتامین E می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان از آسیب های اکسایشی زخم ها جلوگیری کند. این اکسنده ها که به عنوان رادیکال نیز شناخته می شوند از گلبول های سفید خون هنگام جراحت آزاد شده و منجر به کند شدن التیام زخم می شوند. بنابراین ویتامین E می تواند با مهار این رادیکال ها به بهبود زخم کمک کند.

اما شواهد علمی موجود در مورد تاثیر ویتامین E بر التیام زخم ها هم با موفقیت و هم با شکست گزارش شده است. در برخی مطالعات استفاده از این پمادها تاثیر مثبت بر التیام زخم داشته اما در برخی دیگر هیچ تاثیری در عمل مشاهده نشده است.

اما ذکر این نکته ضروری است که بطور کلی استفاده از پمادهای ویتامین E ایمن تلقی می شود مگر در موارد خاصی که حساسیت پوستی ویژه ای وجود داشته باشد.
منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Vitamin E Cream: Use Vitamin E to Become Scar Free?

Feb 7, 2017 by The Health Aisle to Blog...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ویتامین E، زخم، جراحت، بیماری پوستی، ماندگاری زخم، کمبود ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین ای سلامت پوست کلاژن

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟