مولتی ویتامین شناسی: کارایی و ایمنی مکمل های آهن گلوکونات در زنان مبتلا به کم خونی شدید

مولتی ویتامین شناسی: کارایی و ایمنی مکمل های آهن گلوکونات در زنان مبتلا به کم خونی شدید
در مطالعه ای که اخیرا محققان پاکستانی انجام دادند، میزان تاثیر و ایمنی مکمل های آهن گلوکونات در زنانی که مبتلا به کم خونی شدید ناشی از کمبود آهن بوده و در سنین قبل از یائسگی بودند مورد ارزیابی قرار گرفت.

این بررسی بر روی 50 زن که مدارک پزشکی آنها کاملا نشان دهنده کم خونی شدید آنها بوده و میزان هموگلوبین آنها بین 6-8 گرم بر دسی لیتر بود انجام شد. این افراد بصورت سه بار در روز و به مدت 3 ماه کپسول آهن گلوکونات خوراکی مصرف کردند.

ارزیابی های کلینیکی بر روی سطح فریتین سرم و هموگلوبین افراد در قبل و بعد از کامل شدن درمان انجام شد.

نتایج داده ها نشان داد که پیشرفت چشمگیری از لحاظ آماری در سطح فریتین سرم و هموگلوبین افراد پس از مصرف مکمل های آهن گلوکونات مشاهده شد. پس از سه ماه سطح هموگلوبین از میانگین 5/7 به حدود 11 گرم بر دسی لیتر و سطح فریتین سرم افراد از 10 به 27 نانوگرم بر میلی لیتر افزایش یافته بود.

همچنین مشخص شد که مکمل آهن گلوکونات برای زنان مبتلا به کم خونی شدید بسیار ایمن است. هیچ نوع عارضه جانبی خاصی برای زنانی که آن را مصرف کرده بودند مشاهده نشد. تنها یک عارضه جانبی جدی در افراد مشاهده شد.

 عوارض محدود دیگری از جمله تغییر رنگ مدفوع در 54 درصد افراد، حالت تهوع در 6 درصد افراد، یبوست در 2 درصد افراد و اسهال در 2 درصد افراد، همگی بصورت ملایم، مشاهده شد.

در مجموع نتایج این مطالعه نشان داد آهن گلوکونات مکملی موثر و ایمن برای افزایش سطح آهن در زنانی است که از کم خونی ناشی از کمبود آهن رنج می برند.

نتایج این تحقیق در ماه مارس 2017 منتشر شده است.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


The Efficacy and Safety of Oral Ferrous Gluconate in Premenopausal Women with Severe Iron Deficiency Anaemia.

Annals of Abbasi Shaheed Hospital & Karachi Medical & Dental College . Mar2017, Vol. 22 Issue 1, p5-11. 7p...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، مکمل های آهن، کمبود آهن، کم خونی، آهن گلوکونات، آهن بیس گلیسینات، هموگلوبین، فریتین، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : کم خونی آهن

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر