مولتی ویتامین شناسی: وضعیت ویتامین B12 در نوزادی با نمو و عملکرد شناختی در 5 سال بعدی در ارتباط است

مولتی ویتامین شناسی: وضعیت ویتامین B12 در نوزادی با نمو و عملکرد شناختی در 5 سال بعدی در ارتباط است
کمبود ویتامین B12 (کوبالامین) در جنوب آسیا بسیار فراگیر شده است. سطح ناکافی از ویتامین B12 می تواند منجر به رشد عصبی ضعیف در کودکان کم سن و سال شود.

در مطالعه ای که به تازگی انجام شد، ارتباط بین وضعیت ویتامین B12 در دوران نوزادی (2 تا 12 ماهگی) با نمو و عملکرد شناختی در 5 سال بعدتر در بین کودکان نپالی مورد ارزیابی قرار گرفت.

در دوران نوزادی وضعیت ویتامین B12 با اندازه گیری کوبالامین پلاسما، مقدار کلی هموسیستئین و متیل مالونیک اسید ارزیابی شد. سپس در سن 5 سالگی با اندازه گیری برخی پارامترها نمو و عملکرد شناختی کودکان بررسی شد. این مطالعات بر روی 320 کودک انجام گرفت.

بررسی نتایج نشان داد مقدار غلظت تمام نشانگرهای ویتامین B12 در دوران نوزادی به صورت ملموسی با پارامترهای نمو و عملکرد شناختی در 5 سالگی در ارتباط است.

بر این اساس، وضعیت ویتامین B12 در دوران نوزادی کاملا با نمو، وظایف و ادراک اجتماعی و همچنین توانایی طراحی در سن 5 سالگی در ارتباط بود.

این مطالعه نشان می دهد وضعیت ویتامین B12 در دوران نوزادی می تواند تا چندین سال پس از آن بر روی سلامتی و ادراک کودکان تاثیرگذار باشد. بنابراین وضعیت این ویتامین در دوران نوزادی باید به شدت مورد توجه قرار داشته باشد.

نتایج این بررسی در 22 مارس 2017 در مجله The American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسید.
منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Vitamin B-12 status in infancy is positively associated with development and cognitive functioning 5 y later in Nepalese children

Am J Clin Nutr, ajcn144931, First published March 22, 2017...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ویتامین B12، کوبالامین، رشد و نمو، عملکرد شناختی، ادراک، کمبود ویتامین، نوزادان، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین ب12 سلامت کودکان

پیشنهاد خواندنی

files-news-673964kam-khooni[6f468d049c59af5933dc63325dacf37c].jpg مشاهده
سمی و یا ایمن بودن فروس بیس گلیسینات؟