سلامت جنسی: آیا عصاره گارسینیا کامبوجیا تاثیر منفی بر هورمون های جنسی و پارامترهای خونی دارد؟

سلامت جنسی: آیا عصاره گارسینیا کامبوجیا تاثیر منفی بر هورمون های جنسی و پارامترهای خونی دارد؟
هیدروکسی سیتریک اسید، یک ریزمغذی فعال استخراج شده از گارسینیا کامبوجیا، بطور مرسوم و گسترده ای به عنوان یک مکمل غذایی برای مدیریت کاهش وزن استفاده شده است.

اما مباحث جنجالی در مورد تاثیرات و عوارض منفی آن بر روی انسان ها و بویژه حیوانات وجود دارد. بطور مثال در مطالعه ای سمیت ایجاد شده در بیضه حیوانات به هیدروکسی سیتریک اسید نسبت داده شده است.

با توجه به این نگرانی، تحقیقاتی گسترده ای انجام شده است تا مشخص شود آیا عصاره گارسینیا کامبوجیا تاثیر منفی بر عملکرد جنسی در انسان ها دارد یا خیر. در یکی از این تحقیقات تاثیر مصرف گارسینیا کامبوجیا بر تغییرات سطح هورمون های جنسی مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه 44 مشارکت کننده وجود داشت که تعدادی از آنها گارسینیا کامبوجیا به مقدار 1667 میلی گرم در روز، معادل 1000 میلی گرم هیدروکسی سیتریک اسید در روز، مصرف کرده و تعدادی دیگر دارونما، هر دو گروه به مدت 12 هفته، مصرف کردند.

نتایج بررسی ها نشان داد پس از 12 هفته در گروهی که گارسینیا کامبوجیا مصرف کرده بودند در مقایسه با گروه دارونما تغییری در سطح تستوسترون، استرون و استرادیول مشاهده نشده است. همچنین پارامترهای خونی این افراد نیز در مقایسه با گروه دارونما تغییر چندانی نشان نداد.

نتایج این تحقیق نشان می دهد مصرف عصاره گارسینیا کامبوجیا در دوزهای توصیه شده برای انسان ها، هیچ تاثیر منفی بر روی سطح هورمون های جنسی و پارامترهای خونی افراد نخواهد داشت.


نتایج این تحقیق در سال 2008 در مجله Fitoterapia به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Effects of Garcinia cambogia extract on serum sex hormones in overweight subjects

Fitoterapia, Volume 79, Issue 4, June 2008, Pages 255–261...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، گارسینیا کامبوجیا، هیدروکسی سیتریک اسید، عملکرد جنسی، هورمون های جنسی، پارامترهای خونی، مکمل های غذایی، مکمل های گیاهی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : چاقی کاهش وزن گارسینیا کامبوجیا گیاهان دارویی

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

11 مکمل برای تسکین و پیشگیری از آلرژی مشاهده
11 مکمل برای تسکین و پیشگیری از آلرژی