درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن در بیماران سرطانی، مقایسه آهن بیس گلیسینات و آهن سولفات

درمان کم خونی ناشی از کمبود آهن در بیماران سرطانی، مقایسه آهن بیس گلیسینات و آهن سولفات
در بیماران سرطانی کم خونی ناشی از کمبود آهن ملایمی که ناشی از شیمی درمانی نباشد معمولا با استفاده از نمک های آهن خوراکی و در بیشتر مواقع با سولفات آهن درمان می شود.

در تحقیقی که در سال 2012 انجام شد، کارایی و سمیت شلات آهن بیس گلیسینات و سولفات آهن در بیماران سرطانی که دچار کم خونی ملایم ناشی از کمبود آهن بودند مورد مقایسه قرار گرفت.

در این بررسی 24 بیمار که دارای تومورهای سرطانی بودند (10 نفر مبتلا به سرطان سینه، 12 نفر مبتلا به سرطان روده بزرگ و 2 نفر مبتلا به سرطان معده) و در محدوده سنی 45 تا 75 سال بودند بصورت تصادفی انتخاب شدند.

سطح هموگلوبین این افراد بین 10 تا 12 گرم بر دسی لیتر و سطح فریتین آنها کمتر از 30 نانوگرم بر میلی لیتر بود. 12 نفر از این افراد قرص های آهن بیس گلیسینات خوراکی با دوز 28 میلی گرم در روز به مدت 20 روز و سپس با دوز 14 میلی گرم در روز به مدت 40 روز مصرف کردند. 12 نفر دیگر قرص های سولفات آهن با دوز 105 میلی گرم در روز به مدت 60 روز مصرف کردند.

مقادیر هموگلوبین و فریتین افراد با گذشت 1 و 2 ماه از شروع درمان اندازه گیری و مقایسه شد. همچنین عوارض جانبی مربوط به هر کدام از قرص ها نیز ثبت شد.

در 12 بیماری که با استفاده از آهن بیس گلیسینات درمان شده بودند، میانگین مقادیر اولیه هموگلوبین و فریتین به ترتیب 6/11 گرم بر دسی لیتر و 1/16 نانوگرم بر میلی لیتر بود. پس از 2 ماه درمان این مقادیر به ترتیب به 13 گرم بر دسی لیتر و 8/33 نانوگرم بر میلی لیتر افزایش یافت.

در گروهی که با استفاده از سولفات آهن درمان شده بودند، میانگین مقادیر اولیه هموگلوبین و فریتین به ترتیب 3/11 گرم بر دسی لیتر و 19 نانوگرم بر میلی لیتر بود. پس از 2 ماه درمان این مقادیر به ترتیب به 7/12 گرم بر دسی لیتر و 8/40 نانوگرم بر میلی لیتر افزایش یافت.

همچنین در 6 نفر از افراد عوارض جانبی مشاهده شد که 2 نفر از آنها کسانی بودند که آهن بیس گلیسینات مصرف کرده بودند و 4 نفر افرادی بودند که سولفات آهن مصرف کرده بودند.

در مجموع این داده ها نشان می دهد شلات بیس گلیسینات آهن نه تنها کارایی مشابهی با سولفات آهن دارد بلکه سمیت کمتری نیز نسبت به آن دارد.

نتایج این تحقیق در مجله Biomedicine & Pharmacotherapy منتشر شد.

.


منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Treatment of mild non-chemotherapy-induced iron deficiency anemia in cancer patients: Comparison between oral ferrous bisglycinate chelate and ferrous sulfate

Biomedicine & Pharmacotherapy, Volume 66, Issue 6, September 2012, Pages 414–418..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کم خونی، کمبود آهن، کم خونی ناشی از کمبود آهن، قرص آهن، سولفات آهن، آهن بیس گلیسینات، فراهمی ریستی، هموگلوبین، فریتین، سمیت، سرطان، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : سرطان کم خونی آهن سرطان سینه

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر