مولتی ویتامین شناسی: وضعیت ویتامین B12، آهن و روی در افراد گیاه خوار مسن

مولتی ویتامین شناسی: وضعیت  ویتامین B12، آهن و روی در افراد گیاه خوار مسن
سازمان های بهداشت در سرتاسر دنیا از وعده های غذایی که تاکید بر سبزیجات، میوه ها، حبوبات و غلات دارند و نیز غذاهای با کمترین میزان پردازش حمایت می کند چرا که این نوع غذاها فواید زیادی برای سلامت زندگی و طول عمر بیشتر دارند.

 اما نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد که محدودیت های غذایی یا به حداقل رساندن غذاهای گوشتی ممکن است مشکلاتی برای وضعیت تغذیه برخی ریزمغذی ها از جمله ویتامین B12، آهن و روی ایجاد کند.

در مطالعه ای که اخیرا توسط محققان نیوزلندی و استرالیایی انجام شد، متابولیسم و منابع غذایی ویتامین B12، آهن و روی مورد توجه قرار گرفت. علاوه بر این، مطالعات تجربی ای که وضعیت این ریزمغذی ها را در افراد گیاه خوار مسن با همتاهای غیرگیاه خوار مقایسه کرده بودند، مرور شد.

مطالعات مقایسه ای بررسی شده توسط این گروه پیشنهاد کرد که سطح ویتامین B12 در افراد مسن گیاه خوار کمتر از میزان آن در جمعیت همه چیز خوار است. اما کمبود ویتامین B12 تحت بالینی که ناشی از  سوء جذب باشد بدون در نظر گرفتن الگوی تغذیه در این افراد شایع بود.

وضعیت روی در هر دو گروه بررسی شده قابل مقایسه بود اما در هیچ کدام از دو گروه در وضعیت بهینه قرار نداشت. اما اینکه وضعیت آهن در افراد گیاه خوار مسن در مقایسه با افراد غیرگیاه خوار در معرض خطر بود یا نه بطور واضح مشخص نبود.

براساس نتایج این مطالعه به نظر می رسد شیوه های غذایی که فراهمی زیستی روی و آهن را ارتقا می دهند روش های مناسبی برای مدیریت وضعیت ریزمغذی ها در جمعیت گیاه خوار مسن سالم باشند. همچنین به نظر می رسد جمعیت مسن بدون در نظر گرفتن الگوی تغذیه خود نیاز به مکمل های روی و ویتامین B12 دارند.

این مطالعه در تاریخ 13 آوریل 2017 در مجله Current Nutrition Reports به چاپ رسیده است.
منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Vegetarian Nutrition for the Older Adult: Vitamin B12, Iron, and Zinc

Current Nutrition Reports, First Online: 13 April 2017.

..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ویتامین B12، آهن، روی، زینک، کمبود آهن، کمبود روی، کمبود ویتامین، گیاه خواران، افراد مسن، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین ب12 روی آهن

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر