مولتی ویتامین شناسی:آیا جینکوبیلوبا برای درمان وزوز گوش مناسب است؟

مولتی ویتامین شناسی:آیا جینکوبیلوبا برای درمان وزوز گوش مناسب است؟
افرادی که مبتلا به وزوز گوش هستند صداهایی مثل ترق و تروق و سوت کشیدن را در زمانی که هیچ نویز خارجی وجود ندارد نیز می شنوند. این نویزها در داخل گوش یا در سر آنها بلندتر شده و ممکن است بصورت تمام وقت یا فقط در زمانهای متناوب ایجاد شوند. دلیل وزوز گوش هنوز بطور کامل مشخص نشده است و به همین خاطر درمان های متنوعی از جمله استفاده از دارو، روان درمانی، استفاده از پوشانده های صدا و درمان بازآموزی وزوز گوش برای آن استفاده شده است.

 تحقیقات نشان داده است که عصاره گیاه جینکوبیلوبا دارای خواص بیولوژیکی و دارویی متنوعی بوده و بر روی بهبود اختلالات مختلف بویژه زوال شناختی تاثیر چشمگیری دارد. یکی از موارد کاربرد آن نیز در درمان وزوز گوش است اما با وجود یافته های مهم تاثیر آن بر وزوز گوش هنوز مورد تردید است.

در مطالعه ای که توسط محققان انگلیسی انجام شد، تاثیر عصاره جینکوبیلوبا بر وزوز گوش بطور کامل مرور شد.

4 مطالعه در این زمینه وجود داشت که در مجموع 1543 نفر در آن مشارکت کرده بودند. مرور این مطالعات نشان داد مصرف عصاره جینکوبیلوبا در افرادی که مبتلا به وزوز گوش اولیه هستند تاثیر چشمگیری ندارد. اما در بیمارانی که وزوز گوش همراه با جنون یا آلزایمر داشتند کاهش قابل توجهی در وزوز گوش با مصرف جینکوبیلوبا مشاهده شد. اما اینکه این کاهش از لحاظ بالینی چقد قابل توجه هست هنوز نامشخص است.

همچنین هیچ عوارض جانبی در این افراد با مصرف جینکوبیلوبا مشاهده نشد.

نویسندگان این مقاله پیشنهاد کردند که تحقیقات بیشتری باید در این زمینه انجام شود تا بتوان با قطعیت در مورد تاثیر جینکوبیلوبا بر وزوز گوش نظر داد.

نتایج این مطالعه در سال 2013 در  Cochrane Database of Systematic Reviews به چاپ رسید.
منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Ginkgo biloba for tinnitus

Cochrane Database of Systematic Reviews 2013, Issue 3. Art. No.: CD003852...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، مکمل های گیاهی، گیاهان دارویی، خواص دارویی، جینکوبیلوبا، وزوز گوش، عملکرد عصبی، سیستم عصبی، آلزایمر، زوال شناختی، فلاوانویید، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : آلزایمر

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر