مولتی ویتامین شناسی: نقش داروسازان بالینی در کنترل کم خونی ناشی از کمبود آهن

مولتی ویتامین شناسی: نقش داروسازان بالینی در کنترل کم خونی ناشی از کمبود آهن
در مطالعه ای که اخیرا توسط محققان اردنی انجام شد، نقش داروسازان بالینی در مدیریت بیماران مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن مورد بررسی قرار گرفت.

در این مطالعه افراد بزرگسالی که مبتلا به کم خونی ناشی از کمبود آهن بوده و در کلینیک های پزشکی ثبت نام کرده بودند مورد ارزیابی قرار گرفتند. این بیماران به دو گروه تحت درمان و گروه کنترل تقسیم شدند.

گروه تحت درمان مورد پیگیری خیلی نزدیک داروسازان قرار داشته و خدمات مراقبت دارویی بطور منظم توسط متخصصان به آنها ارائه می شد تا بتوانند کم خونی ناشی از کمبود آهن را مدیریت کنند. افراد گروه کنترل نیز مراقبت های پزشکی معمول را دریافت کردند.

در مجموع 104 بیمار در این مطالعه مشارکت داشتند. 82 بیمار این مطالعه 4-6 هفته ای را کامل کردند که 43 نفر از آنها در گروه تحت درمان و 39 نفر دیگر گروه کنترل را تشکیل می دادند.

در پایان مطالعه 86 درصد از بیماران تحت درمان و 59 درصد از بیماران گروه کنترل سطح هموگلوبین خود را به مقدار هدف رسانده بودند که نشان از پیشرفت چشمگیر در گروه تحت درمان در مقایسه با گروه کنترل داشت.

همچنین اکثر توصیه های داروسازان بالینی با توصیه های پزشکان منطبق و سازگار بود (84 درصد).

این مطالعه نشان داد پیگیری ها و توصیه های داروسازان بالینی می تواند نقش بسیار مهمی در مدیریت بیماری کم خونی ناشی از کمبود آهن داشته باشد به شرطی که این توصیه ها همسو باتوصیه پزشکان متخصص باشد.

این مطالعه در تاریخ 27 مارس 2017 در مجله International Journal of Pharmacy Practice به چاپ رسید.
منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

A randomised control trial to evaluate the clinical pharmacist's role in managing iron deficiency anaemia patients

International Journal of Pharmacy Practice, First published: 27 March 2017...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، کم خونی، کمبود آهن، کم خونی ناشی از کمبود آهن، کنترل کم خونی، داروسازان، قرص آهن، هموگلوبین،، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : کم خونی آهن

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر مشاهده
اثر مکمل های بارداری بر غلظت ویتامین ها و کیفیت شیر مادر