بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

بررسی کارایی گیاه پنج انگشت در درمان اختلالات تولید مثلی زنان

بررسی کارایی گیاه پنج انگشت در درمان اختلالات تولید مثلی زنان
گیاه دارویی پنج انگشت (Vitex agnus-castus) یک روش درمانی گیاهی مرسوم است که عمدتا برای بهبود محدوده وسیعی از اختلالات تولید مثلی زنان استفاده می شود.

در مطالعه ای که توسط محققان استرالیایی انجام شد، کارایی و ایمنی گیاه پنج انگشت در موضوعات مرتبط با سلامتی جنسی زنان مورد اریابی قرار گرفت.

در این تحقیق مرور کاملی بر تمام تحقیقات گذشته به چاپ رسیده در این زمینه انجام شد تا بررسی جامعی بر کارایی گیاه پنج انگشت انجام شود.

پس از جستجوی کامل در منابع علمی، 12 مطالعه یافت شد که کارایی این گیاه دارویی را در موضوعات مرتبط با زنان بررسی کرده بود. در این بین، 8 مطالعه کارایی آن را در درمان سندرم پیش از قاعدگی، دو مطالعه در اختلال افسردگی قبل از قاعدگی و دو مطالعه در هایپرپرولاکتینمی پنهان (latent hyperprolactinaemia) بررسی کرده بودند.

در مطالعاتی که کارایی آن را در درمان سندرم پیش از قاعدگی بررسی کرده بودند، در 7 مطالعه از 8 مطالعه مشخص شده بود که عصاره گیاه پنج انگشت نسبت به دارونما (5 مطالعه)، پیریدوکسین (1 مطالعه) و اکسید منیزیم (1 مطالعه) کارایی بهتری دارد.

در مطالعاتی که اثر آن را بر روی اختلال افسردگی قبل از قاعدگی بررسی کرده بودند، در یک مطالعه مشخص شده بود که کارایی آن با فلوکستین معادل است اما در مطالعه دیگر کارایی فلوکستین بهتر از عصاره پنج انگشت بود.

در تحقیقاتی که اثر آن را بر هایپرپرولاکتینمی پنهان بررسی کرده بودند نیز نتایج زیر بدست آمده بود: در یک مطالعه عصاره پنج انگشت منجر به کوتاه شدن فاز لوتئال و افزایش پروژسترون و سطوح استرادیول در لوتئال میانی شده بود. در حالی که در مطالعه دیگر مشخص شده بود که کارایی آن در کاهش سطح پرولاکتین سرم و بهبود مازالژی چرخه ای قابل مقایسه با بروموکریپتین است.

همچنین در این تحقیقات مشخص شد که عوارض جانبی مصرف عصاره پنج انگشت بسیار ملایم و غیرمکرر است.

این مطالعه در سال 2013 در مجله Planta Med به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference


Vitex agnus-castus Extracts for Female Reproductive Disorders: A Systematic Review of Clinical Trials

Planta Med 2013; 79(07): 562-575..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، گیاه پنج انگشت، تولید مثل، بارداری، باروری، قاعدگی، سلامت جنسی، مکمل ورزشی، ورزشکار، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، ویتامین گروه ب، ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، آنتی اکسیدان، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، داروخانه آنلاین، داروخانه، خرید قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری، شربت کودکان، تقویت کودکان، سوء تغذیه کودکان، خستگی مفرط، نشاط، داروخانه های گیاهی، داروخانه های سنتی، اتحادیه، مکمل های ویتامینی، خرید قرص، تهیه شربت، تقویتی، ورزشی، پروتئین، گیاهان دارویی، منابع علمی، آنلاین، مکمل شناسی،

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : گیاهان دارویی سلامت جنسی سلامت زنان

پیشنهاد خواندنی

جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی مشاهده
جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی