بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

تاثیر ویتامین K بر زنان یائسه: شواهد موجود

تاثیر ویتامین K بر زنان یائسه: شواهد موجود
فواید ویتامین K بر روی سلامتی استخوان، خطر شکستگی، نشانگرهای تشکیل و بازجذب استخوان، سلامتی قلبی عروقی، و خطر سرطان در زنان یائسه به مدت سه دهه است که مورد بررسی قرار گرفته است اما هنوز توصیه ای برای استفاده از آن که برمبنای شواهد علمی روشن باشد وجود ندارد.

در مطالعه ای مروری که توسط محققان ترکیه ای انجام شد، شواهد موجود در مورد تاثیر ویتامین K بر زنان یائسه مورد بررسی قرار گرفت. مهمترین شواهد در این زمینه در زیر اشاره شده است.

مشاهدات مداخله ای نشان داده است که ویتامین K1 می تواند بهبود چشمگیری در سطح استئوکالسین در زنان یائسه ای که تراکم معدنی استخوان نرمال دارند ایجاد کند. اما در این زمینه نتایج ناسازگاری در مورد زنانی که تراکم معدنی استخوان کم دارند مشاهده شده است.

تاثیر ویتامین K بر  بهبود تراکم معدنی استخوان در زنان یائسه در اکثر مطالعات مشاهده نشده است. همچنین هنوز هیچ مطالعه مداخله ایی در مورد ارزیابی آن بر روی خطر شکستگی استخوان در زنان یائسه وجود ندارد.

مطالعاتی که تاثیرات منتانترنون (menatetrenone) را بررسی کرده اند افزایش چشمگیری در سطح  استئوکالسین نشان می دهند اما این مطالعات نتایج ناسازگاری در مورد نشانگرهای ادراری دارند. در اکثر این مطالعات تراکم معدنی استخوان به شکل قابل ملاحظه ای افزایش داشته است. خطر شکستگی نیز در سه مطالعه بررسی شده است که تا حدودی نشان دهنده کاهش خطر آن بوده است.

اگرچه برخی از تاثیرات سودمند ویتامین K بر روی برخی از نشانگرهای تشکیل استخوان تایید شده است اما هنوز داده های مبتنی بر شواهد علمی کافی برای حمایت از نقش مکمل های ویتامین K در پیشگیری از پوکی استخوان در میان زنان سالم یائسه ای که مکمل های ویتامین D و کلسیم مصرف می کنند وجود ندارد.

انجام مطالعات بیشتر در مورد نقش ویتامین K در سلامتی قلبی عروقی زنان یائسه مورد نیاز است.

آزمایش های بالینی بلند مدت برای بررسی تاثیر ویتامین K بر روی سرطان های مرتبط با زنان نیز ضروری است.

براساس تحقیقات منتانترنون حتی تا دوزهای 45 میلی گرم در روز نیز به نظر ایمن می رسد.

این مطالعه مروری در سال 2014 در مجله Maturitas به چاپ رسید.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Effects of vitamin K in postmenopausal women: Mini review

Maturitas, Volume 77, Issue 3, March 2014, Pages 294-299...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، ویتامین K، یائسگی، قلب و عروق، تراکم استخوان، شکستگی استخوان، کلسیم، ویتامین D، مکمل ورزشی، ورزشکار، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، ویتامین گروه ب، ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، آنتی اکسیدان، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، داروخانه آنلاین، داروخانه، خرید قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری، شربت کودکان، تقویت کودکان، سوء تغذیه کودکان، خستگی مفرط، نشاط، داروخانه های گیاهی، داروخانه های سنتی، اتحادیه، مکمل های ویتامینی، خرید قرص، تهیه شربت، تقویتی، ورزشی، پروتئین، گیاهان دارویی، منابع علمی، آنلاین، مکمل شناسی،

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین کا یائسگی

پیشنهاد خواندنی

جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی مشاهده
جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی