بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

چرخه معیوب در کمبود ویتامین A

چرخه معیوب در کمبود ویتامین A
کمبود ویتامین A یک مشکل جدی و گسترده برای سلامتی عموم مردم است. این کمبود ریزمغذی دلیل اصلی نابینایی در کودکان و نوجوانان است. همچنین کمبود این ریزمغذی با افزایش نرخ مرگ و میر ناشی از عفونت های شدید بویژه در کشورهای در حال توسعه مرتبط است.

در طول 35 سال گذشته، محققان فعالیت ها و تاثیرات متعدد ویتامین A را در بافت های مختلف بدن انسان مورد آزمایش قرار داده اند. نتایج این تحقیقات نشان داده است که کمبود ویتامین A می تواند دلیل اختلالاتی همچون علائم بیماری های چشمی، کم خونی، و مقاومت ضعیف در برابر عفونت ها باشد.

مقاومت ضعیف در برابر عفونت ها موضوع نگران کننده ای است چرا که باعث شدت بیشتر بیماری های عفونی شده و در نهایت ممکن است باعث مرگ فرد شود.

توسعه سلولی، بینایی، رشد و متابولیسم طبیعی از جمله فرآیندهای حیاتی بدن هستند که در حضور کمبود ویتامین A به اندازه کافی پشتیبانی نمی شوند.

علاوه بر این، کمبود ویتامین A می تواند باعث اختلال در عملکرد بافت ها بویژه در طول دوران رشد نوزادی، کودکی، و نیز بارداری و شیردهی برای زنان شود.

اخیرا محققان با بررسی های چندبعدی خود نشان داده اند که چطور کمبود ویتامین A می تواند تاثیرات منفی بر روی فرایندهای حیاتی در بدن انسان در تمام چرخه زندگی او بگذارد. این بررسی ها بصورت یک مدل علمی ارائه شد.

این مدل با مصرف نامناسب این ویتامین کلید خورده و سپس به کاهش جذب و هضم این ویتامین مرتبط می شود. سپس پیامدهای آن از جمله سوء تغذیه، عفونت و فرآیندهای نامناسب رشد ارائه شده و مکانیسم های احتمالی این پیامدها نیز ارائه می شود.

در نهایت این اختلالات بالینی و بیوشیمیایی به چرخه معیوب کمبود ویتامین A ارتباط داده شده است.

نتایج این تحقیق در ماه نوامبر 2017 در مجله Critical reviews in food science and nutrition به چاپ رسیده است.راهنمای منابع و رفرنس های مکمل شناسی:

Source & Reference

vicious cycle of vitamin a deficiency: A review

Crit Rev Food Sci Nutr. 2017 Nov 22;57(17):3703-3714. ..

تهیه شده در گروه ترجمه و تحریریه سایت مکمل شناسی/منصور

مکمل شناسی، یک داروخانه اینترنتی نیست و فعالیتی در زمینه  خرید و فروش مکمل ها ندارد


______________________________


بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : ویتامین آ سلامت کودکان سلامت چشم

پیشنهاد خواندنی

گیاهان دارویی برای بهبود یادگیری و حافظه مشاهده
گیاهان دارویی برای بهبود یادگیری و حافظه