بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

مولتی ویتامین شناسی:کمبود روی کودکان روستایی را تهدید می کند

مولتی ویتامین شناسی:کمبود روی کودکان روستایی را تهدید می کند
سه مورد از شایع ترین عوامل خطری که برای کمبود روی شناخته شده هستند و همواره مورد ارزیابی قرار می گیرند شامل قد کوتاه در کودکان زیر 5 سال، شیوع مصرف ناکافی مواد غذایی روی و شیوع غلظت پایین روی در پلاسما است.

در این میان، داده های موجود در مورد وضعیت روی در مناطق روستایی بسیار نادر است و تنها داده های اندکی در مورد وضعیت قدی کودکان روستایی وجود دارد. اما متاسفانه هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی مصرف مواد غذایی حاوی روی در روستاها و یا اطلاعاتی در مورد غلظت روی در پلاسما در روستاییان موجود نیست.

در مطالعه ای که اخیرا به چاپ رسید، خطر کمبود روی در کودکان دبستانی و پیش دبستانی در مناطق روستایی کشور بنین مورد بررسی قرار گرفت. در این بررسی داده های مربوط به دو آزمایش در مورد خطرات کمبود روی که شامل بررسی بر روی 326 کودک پیش دبستانی و 272 کودک دبستانی در مناطق روستایی بود جمع آوری و آنالیز شد.

تحلیل نتایج نشان داد شیوع مصرف ناکافی روی در رژیم غذایی در کودکان بین 11 تا 80 درصد متغیر است. همچنین مشخص شد که میزان شیوع کمبود روی در پلاسمای این کودکان به اندازه 7/45 درصد است و میزان کمبود آن در کودکان پیش دبستانی شایع تر از کودکان دبستانی است. نرخ کوتاه قدی نیز در بین کودکان کمتر از 5 سال به اندازه 3/51 درصد بود.

این داده ها نشان داد که خطر کوتاهی قد و کمبود روی در پلاسما به عنوان شایع ترین عوارض کمبود روی به شدت کودکان روستایی مناطق محروم را تهدید می کند.

این مطالعه در سال 2016 انجام شد و نتایج آن در مجله The Journal of Nutrition به چاپ رسیده است.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

Rural Beninese Children Are at Risk of Zinc Deficiency According to Stunting Prevalence and Plasma Zinc Concentration but Not Dietary Zinc Intakes

J. Nutr. January 1, 2016 , vol. 146 no. 1 114-123...

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، روی، زینک، مکمل های روی، کمبود روی، زینک گلوکونات، کودکان روستایی، کوتاهی قد، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : روی سلامت کودکان

محصولات مرتبط

پیشنهاد خواندنی

جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی مشاهده
جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی