بر اساس دستورالعمل سازمان غذا و دارو، سایت هیچگونه فعالیتی در راستای فروش مکمل های غذایی ندارد.

آشنایی با گیاه دارویی انجدان رومی

آشنایی با گیاه دارویی انجدان رومی
انجدان رومی (Lovage) گیاهی است علفی با نام علمی Levisticum officinale. این گیاه دارای ساقه ضخیم استوانه ای به قطر سه تا چهار سانتیمتر و به ارتفاع یک تا دو متر است. برگهایی ضخیم، گوشتدار، منقسم به برگچه ‌هایی با ظاهر لوزی شکل و دندانه ‌های نامساوی به رنگ سبز تیره و منتهی به دمبرگ استوانه ‌ای مشخص دارد.

گلهای انجدان رومی بسیار کوچک به ابعاد سه میلی‌متر، به رنگ زرد و مجتمع به صورت چتر مرکب به دوازده شعاع نابرابر هستند و زنبورعسل از گلهای آن، غذای پرارزشی به دست می‌آورد.

 قسمت مورد استفاده گیاه ریشه و ساقه زیرزمینی آن است که بویی معطر و طعمی تلخ، گزنده و کمی شیرین دارد و دارای خواص دارویی بسیار است.

از گیاه انجدان رومی به عنوان یک درمان موثر برای کاهش درد و تورم (التهاب) دستگاه ادراری پایین، برای پیشگیری از سنگ کلیه و نیز برای افزایش جریان ادرار در زمان ابتلا به عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود.

همچنین از آن برای درمان اختلالات گوارشی، سوزش سر دل، زخم معده، باد روده، دوره قاعدگی نامنظم، گلودرد، جوش، زردی پوست (یرقان)، مالاریا، مایع در اطراف ریه (پلوری)، نقرس، درد مفاصل (روماتیسم) و سردرد میگرنی استفاده شده است.

از گیاه انجدان رومی به عنوان یک عطر و طعم دهنده در مواد غذایی و نوشیدنی ها نیز استفاده می شود.

در صنعت نیز از آن به عنوان معطرکننده در صابون و مواد شوینده استفاده می شود.

اعتقاد بر این است که ترکیبات موجود در انجدان رومی می توانند از دست دادن آب از طریق ادرار را افزایش دهند. همچنین این ترکیبات می توانند اسپاسم را کم کرده و به مبارزه با عفونت ها کمک کنند. اما هنوز شواهد علمی کافی در مورد هیچ کدام از تاثیرات آن وجود ندارد.

این گیاه برای انسان ها کاملا ایمن است اما ممکن است عوارض کمی در برخی افراد مشاهده شود. مثلا مصرف بلند مدت آن ممکن است حساسیت در برابر آفتاب را بر روی پوست بیشتر کند. همچنین افرادی که مشکلات ادراری و کلیوی دارند بدون مشورت با پزشک نباید آن را مصرف کنند. داروهای دیورتیک نیز با گیاه انجدان رومی تداخل دارویی دارند.منابع و رفرنس ها:

Source & Reference

LOVAGE: Uses, Side Effects, Interactions and Warnings

www.webmd.com
..

برای مشاهده مقاله روی سایت مبدا به زبان اصلی اینجا کلیک کنیدکلید واژه ها

مکمل غذایی، مکمل ورزشی، انجدان رومی، اختلالات گوارشی، کاهش درد، تورم، التهاب، ورزشکار، مولتی ویتامین، ریز مغذی ها، کلسیم، آهن، ویتامین گروه ب، ویتامین های محلول در آب، ویتامین های محلول در چربی، سیستم ایمنی، رژیم غذایی، سبک زندگی، لیست مکمل های غذایی، آنتی اکسیدان، عوارض مصرف، نحوه مصرف، کاربرد مکمل های غذایی، بهترین زمان مصرف، داروخانه آنلاین، داروخانه، خرید قرص تقویتی، مکمل شناسی، آثار ویتامین ها، عملکرد عصبی، سرطان، پیشگیری، شربت کودکان، تقویت کودکان، سوء تغذیه کودکان، خستگی مفرط، نشاط، داروخانه های گیاهی، داروخانه های سنتی، اتحادیه، مکمل های ویتامینی، خرید قرص، تهیه شربت، تقویتی، ورزشی، پروتئین، گیاهان دارویی، منابع علمی، آنلاین، مکمل شناسی،

تهیه شده در گروه تحریریه سایت مکمل شناسی

"منصور"
بسته های ویژه خبری را دنبال کنید : گیاهان دارویی گوارش سلامت پوست

پیشنهاد خواندنی

جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی مشاهده
جدیدترین یافته ها در مورد تاثیرات زنجبیل بر سلامتی